Pod názvem Kulturní diverzita je cenným zdrojem pro dosažení rozvojových cílů zveřejnila generální ředitelka UNESCO poselství k dnešnímu Světovému dni kulturní rozmanitosti, dialogu a rozvoje.
Mimo jiné v něm uvádí: „Kulturní rozmanitost je společným dědictvím lidstva. Je zdrojem obrody idejí a společností, díky nimž se otevíráme ostatním a objevujeme nové způsoby myšlení. Rozmanitost vytváří příležitosti pro mír a udržitelný rozvoj.“ (Úplné znění poselství naleznete ZDE)
UNESCO si pro podporu a ochranu kulturní rozmanitosti vytvořilo účinný nástroj, jímž je Úmluva o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů přijatá 20. října 2005 v Paříži. Česká republika dokument ratifikovala v roce 2010. Jedná se o vůbec první mezinárodní dokument, který zahrnuje principy a koncepty týkající se kulturní diverzity. (Dokumenty týkající se Úmluvy a její implementace naleznete na internetových stránkách Ministerstva kultury.)
Institut umění – Divadelní ústav za podpory Participačního programu UNESCO a Ministerstva kultury ČR uspořádal v říjnu 2013 Mezinárodní setkání věnované způsobu a systému implementace Úmluvy o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů UNESCO v zemích Střední a Východní Evropy. Pozvání na pražské setkání přijalo celkem 40 účastníků, přičemž 16 pocházelo z České republiky, 24 z následujících zemí: Albánie, Arménie, Rakousko, Chorvatsko, Gruzie, Německo, Makedonie, Maďarsko, Lotyšsko, Moldávie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina. Většinu tvořili zástupci oficiálních institucí (ministerstva kultury, popř. národní kontaktní místa UNESCO), zastoupen byl dále také nezávislý sektor.
Institut umění – Divadelní ústav jako příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, která dokumentuje, propaguje a provádí výzkum divadla a dalších uměleckých druhů, zahrnul tento projekt především do sféry svých dlouhodobých aktivit v oblasti analýzy a tvorby kulturních politik a spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy. Právě region střední a východní Evropy bývá charakterizován vysokou rozmanitostí ať už jazykovou či kulturní, a proto bylo setkání, jehož cílem byla konfrontace stavu implementace Úmluvy, cenným zdrojem inspirace pro zástupce institucí a organizací, které jsou při jejím šíření a začleňování do kulturní i politické reality zúčastněných zemí klíčové.
Jak poznamenal ve svém projevu na pražském setkání Petr Gazdík, prezident České komise pro UNESCO, „nápady se rodí v hlavách lidí, nikoli institucí“. Z tohoto důvodu jsou podobná setkání zaměřená na výměnu zkušeností významná. Jako jeden z výstupů setkání vznikla elektronická publikace Každý malý krok je důležitý… (editor Martina Černá), která zachycuje zkušenosti v implementaci Úmluvy ve středo- a východoevropském regionu. Přestože účastníci byli v řadě bodů kritičtí a zmiňovali řadu přetrvávajících nedostatků při naplňování Úmluvy, podařilo se v této publikaci shromáždit také řadu inspirativních konkrétních opatření, která mohou být využita v implementačním procesu. Jak konstatuje ve svém úvodním slově k publikaci Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu: „Setkání ukázalo, do jaké míry se liší přístupy a chápání implementace Úmluvy v jednotlivých zemích, ale i rozdílnost v názorech na výklad pojmů. Implementace rozhodně není žádný uzavřený směr, ale je to cesta, kterou lze nalézt jen na základě dialogu.“ Jsme přesvědčeni, že právě pražské setkání a tato publikace jsou jedním takovým malým krokem, který tento dialog podnítí. (Publikace je ke stažení na internetovém odkaze http://www.idu.cz/cs/unesco.)
Judita Hoffmanová, Oddělení mezinárodní spolupráce a PR, Institut umění – Divadelní ústav