Ve středu 28. května 2014 bude v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 42. Mezinárodní dětská výtvarná výstava LIDICE 2014.
Při slavnostním zahájení budou předány medaile Lidická růže nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a nejlepším výtvarníkům ze zahraničí – letos přijedou převzít Cenu poroty pro zahraničí pedagožka a žákyně Photostudia MIG z Doněcku z Ukrajiny a Cenu poroty pro Českou republiku žáci a pedagogové Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose z Prostějova. Při vernisáži vystoupí dětský ukrajinský soubor Džerelo z Prahy. Doprovodný program nabídne dětem i hostům vernisáže zábavné hry, výtvarné dílny, ukázku rodinného farmaření, projížďky kočárem s koňmi a divadelní představení v zahradě Lidické galerie.
O výstavě
Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a v současné době je nejstarší a také jedna z největších mezinárodních výstav v Evropě i ve světě. Soutěž je určená pro děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi; hlavními výtvarnými technikami jsou malba, kresba, grafika, fotografie, keramika a kombinovaná technika.
42. ročník výstavy MDVV LIDICE
Letošní ročník byl na doporučení České komise pro UNESCO zasvěcen tématu Rodinné zemědělství aneb Naše zahrádka a pole. Práce zpracovávaly podtémata v mnoha zajímavých variantách, děti využívaly náměty inspirované chovem domácích zvířat, pěstováním užitkových plodin i okrasných a léčivých rostlin, jejich zpracování a uchovávání, nechyběly obrázky škůdců, či různě ztvárněné zemědělské stroje a nářadí. Mezi nejčastěji zobrazené náměty tak patřili sedláci a selky, hospodáři, hospodyně i farmáři, statky, farmy, ale i traktory, pole, louky a sady, život na dvoře i na pastvinách. Ze všech prací bylo patrné, že děti přírodu a zvířata znají a mají je rády, že i v dnešní technické době je pro ně příroda důležitá a rády se k ní vrací.
Porota vybírala z kolekcí mnoha škol z různých zemí, jejichž kvalita byla důkazem toho, že téma mělo velký potenciál, pokud byl využit pedagogem ve vedení žáka. Téma bylo zpracováno v pestré škále technik a materiálů – oceňovány byly plošné práce v technice malby, kresby, rukama poroty prošly i jedinečné grafiky, zpracované různými typy tisku (linoryt, suchá jehla, akvatinta, lept i slepotisk), v menší míře byla zastoupena i počítačová grafika. Oproti předešlým ročníkům se objevilo více zajímavých kolekcí fotografií, z nich některé měly vynikající výtvarné i technické parametry. Velkou fantazii a zručnost oceňovala porota u prostorových exponátů, při jejichž zhotovení tvůrci využívali rozmanité materiály - ať již tradiční papír, keramiku, drát, sklo, textil a často prokázali svou kreativitu i ve využití jejich kombinací.
Ocenění
Do letošního ročníku jsme obdrželi rekordních 27 868 prací z 77 zemí, z nich mnohé se zúčastnily výstavy poprvé (Kambodža, Laos, Myanmar, Východní Timor). Ze všech prací ocenila porota 1 516 exponátů z 68 zemí a nejlepším dílům udělila 200 medailí (132 individuálních medailí, 62 medailí školám za kolekce a 6 medailí za kolektivní práci dětí). Z posuzovaných prací ze zahraničí v počtu 18 494 ze 75 zemí (mimo ČR a SR) ze 1 441 organizací bylo uděleno 622 ocenění, z toho 79 medailí (51 individuálních medailí, 26 medailí školám za jejich kolekce a 2 medaile za kolektivní práci dětí). Nejvíce jich získaly děti z Číny a Hong Kongu, Lotyšska, Litvy, Malajsie, Ruska, Rumunska a Ukrajiny. České děti letos výstavu obeslaly 5 193 pracemi ze 344 organizací, kterým bylo uděleno 687 ocenění, z toho 98 medailí (66 individuálních medailí a 28 medailí školám za kolekce, 4 medaile za kolektivní práce dětí). Slovenské školy letos zaslaly 2 539 prací z 123 organizací a bylo jim uděleno 209 ocenění z toho 23 medailí (15 samostatných medailí a 8 medailí školám za kolekce).
Cenu poroty, která se uděluje školám za trvalou, cílevědomou a kvalitní práci s dětmi, získala v letošním roce za Českou Republiku ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov, která představila bohatou a zajímavou kolekci prostorových i plošných prací. Cenu poroty pro zahraničí porota udělila Photostudiu MIG z Doněcku z Ukrajiny za výjimečnou kolekci fotografií.
„Soutěž má tradici čtyři desítky let. Neznám jiný mezinárodní projekt tohoto druhu s tak dlouhou historií,“ uvádí Ivona Kasalická, kurátorka výstavy. „Téma ročníku Rodinné zemědělství aneb naše zahrádka inspirovalo 27 868 dětí ze 77 zemí všech kontinentů. Děti nejčastěji ztvárňovaly chov domácích zvířat, pěstování plodit i rostlin, jejich zpracování a uchovávání, nezapomněly ani na škůdce či zemědělské nástroje. Často se na obrázcích objevovali sedláci a selky, hospodáři, farmáři, ale i traktory, pole a louky, sady a pastviny. Jsme rádi, že se děti i takovýmto způsobem mohou vrátit k přírodě a poznávat ji i přes výtvarné techniky.“
Výstava bude v Lidicích otevřena od 29. května do 31. října 2014, po jejím skončení bude instalována na dalších místech České republiky i v zahraničí.
42. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2014 je pořádán Památníkem Lidice pod záštitou
Ministra kultury ČR
Ministra zahraničních věcí ČR
Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Předsedy České komise pro UNESCO
Generální ředitelky Českých center
Lidická galerie v Lidicích
Vernisáž: 28. května 2014 od 11:00 hod.
Konání výstavy: 29 května - 31. října 2014
Otevřeno denně: 10 – 18 hodin
Pořadatel výstavy: Památník Lidice
Kandambi Sathmi Ruwanya, 11 let, Sampath Rekha Art Academy, Srí Lanka, Colombo
Kurátor výstavy: Ivona Kasalická
Architektonické řešení výstavy: Milena Burgrová
Instalace výstavy v Lidické galerii: Milena Burgrová, Iva Petříčková, Eva Sýkorová
Spolupráce: Dintex s.r.o., JiPrint s.r.o. Jihlava, Grafico Opava, Dana Heráňová (webmaster), Hana Staňková, Jekatěrina Hubníková, Lennart Phalke
Fotografie: MartinHomola ABCPhoto
Grafická úprava tiskovin: Milena Burgrová, Tereza Králová