Táborský pivovar v proudu času
05.02.2016 12:59|ministerstvo
Pivo a táborské pivovarnictví v proudu času – to je téma nové výstavy, kterou pro vás připravilo Husitské muzeum v Táboře.
Dozvíte se například, kdo začal jako první dochucovat pivo chmelem, komu se říkalo lízníci, či jak se na pivu podepsala průmyslová revoluce. Podrobná mapa vás pak provede po všech táborských pravovárečných domech a pivovarech.
V gotickém sále návštěvníka uvítá původní nápis z dob národního podniku Jihočeské pivovary. „Společně s nápisem tu jsou vystaveny stavební plány a fotografie pivovaru. Zajímavostí této části je mapa zobrazující právovárečné domy a všech čtrnáct pivovarů, které se ve městě nacházely,“ seznamuje s první částí výstavy její kurátorka Jitka Vandrovcová. Mapu doplní digitální rámeček, v němž se střídají fotografie někdejších právovárečných domů.
Druhá část výstavy přiblíží historii pivovarnictví, od doby, kdy pivo začali vyrábět v Mezopotámii ve 4. tisíciletí před naším letopočtem až po současnost, kdy chmelové palice vystřídal chmelový granulát. „Návštěvníci se dozvědí, že se pivo původně vyrábělo zkvašením chleba nebo obilné kaše a až v Evropě začalo být vyráběno z obilných zrn pšenice a ječmene. A teprve naši předci, Slované, začali dochucovat pivo chmelem. Důležitý mezník pro moderní výrobu piva pak znamenala průmyslová revoluce v 19. století, která přivedla do výroby piva stroje,“ líčí další z tvůrců výstavy Lenka Vandrovcová. Dějiny pivovarnictví dokreslí množství zajímavých exponátů. Táborský pivovar připomenou pivní láhve a cedule. Nebude zde chybět ani patron pivovarníků, svatý Václav, a nápojové nádobí. Své místo zde bude mít i Střelnice.
Třetí část výstavy je věnována výhradně táborskému pivovaru. Texty seznámí návštěvníky s dějinami místních pivovarských podniků od nejstarší písemné zmínky z roku 1436 až po uzavření táborské stáčírny piva na počátku devadesátých let 20. století. Zvláštní textový panel návštěvníkům připomene přestavbu pivovaru z přelomu 19. a 20. století, která ze zastaralého feudálního pivovaru vytvořila moderní parostrojní podnik, jenž v téměř nezměněné podobě dožil až do počátku osmdesátých let 20. století. K vidění budou tabla členů správy pivovaru právovárečných měšťanů, kopie kupní smlouvy na Střelnici z roku 1862, pivní kalendáře, etikety, zátky, plány a písemné dokumenty hostince U Mědínků, který provozovalo právovárečné měšťanstvo.
Návštěvníci jistě ocení i různé zajímavosti. „Například názvy pivních sudů. Zjistí třeba, kdo byli lízníci nebo se seznámí, jaké druhy piva se v průběhu 20. století vařily v místním pivovaru,“ dodává kurátorka.
Vernisáž výstavy se uskuteční 12. února 2016 od 17 hodin v galerii Husitského muzea ve Staré radnici na Žižkově náměstí. Stylově ji doprovodí harmonikář Jaroslav Pokuta. Výstava potrvá od 13. února do 10. července 2016.
Kontakt:
Pavla Pražáková
Husitské muzeum v Táboře
tel.: 381 252 242, 381 251 884
Soubory ke stažení