Nastavení cookies

Slavnostní zahájení II. etapy projektu Centrum stavitelského dědictví v Plasích, památkové obnovy areálu hospodářského dvoru

16.03.2014 16:44|ministerstvo

Po úspěšně dokončené I. etapě projektu „Centrum stavitelského dědictví v Plasích“ (CSD), památkové obnově bývalého pivovaru, který byl zkolaudován a představen veřejnosti v předvánočním týdnu na sklonku loňského roku, předalo Národní technické muzeum stavební firmě také komplex mimořádně hodnotných budov hospodářského dvora. Značně zdevastovaný památkový areál bývalého hospodářského dvora plaského kláštera (okr. Plzeň-sever) se tak konečně dočká záchrany. Ve čtvrtek 13. března 2014 památkovou obnovu symbolicky zahájil ministr kultury Mgr. Daniel Herman.  

Středověké stavby v barokním kabátě

Poničený hospodářský areál pozornosti návštěvníků plaského kláštera patrně zcela uniká. Místní obyvatelé tyto objekty znají jako bývalé sklady ovoce a zeleniny a pamatují i období 90. let minulého století, kdy dvůr byl v soukromém vlastnictví. Po nezdařeném podnikatelském záměru, který se na památce rovněž neblaze podepsal, byl komplex hospodářského dvora zakoupen do majetku státu a následně se stal součástí projektu Národního technického muzea. Oprýskané stavby s poškozenými nebo provizorně zakrytými střechami a rezavými drátěnými ploty příliš přitažlivě nepůsobí, všímavý pozorovatel nicméně zaznamená architektonicky hodnotné barokní průčelí dominantních budov a i zvenčí si může všimnout, že pod opadanou omítkou jsou zřetelné lomené oblouky středověkých stavebních prvků. Dvojice románských oken ve štítové zdi hlavní hospodářské budovy pak již nenechá na pochybách, že se jedná o objekt značného stáří a mimořádné památkové hodnoty. Dějiny těchto objektů patrně sahají téměř k počátkům existence zdejšího cisterciáckého kláštera založeného před polovinou 12. století. Hospodářské stavby v sobě rovněž ukrývají jediný dochovaný prvek středověkého klášterního opevnění – pozůstatek obranné věže v severním nároží někdejšího klášteřiště.
V období baroka byl celý areál přestavěn a kromě chlévů se z této doby dochovala například kdysi luxusní stáj pro opatské koně, pozoruhodná barokní drůbeží líheň opatřená otopným zařízením či zvláštní, nedávno objevená studna, která na objasnění svého přesného účelu ještě čeká. Ze stejné doby je i nevelká stavba, která ve svém interiéru ukrývá dva kamenné bazény s pozůstatky technologií na přívod a odvod vody. Z latinsky psané nápisové desky na tomto objektu se můžeme dozvědět, že se jedná o výjimečně dochované chovatelské zařízení – kryté klášterní sádky postavené v roce 1748.

„Stavební dvůr“, vzdělávací zázemí i městská knihovna

Zatímco areál pivovaru bude v rámci vznikajícího Centra stavitelského dědictví využit pro muzejní expozici stavebních prvků, konstrukcí a materiálů, v hospodářském dvoře budou prezentovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech bude vytvořeno zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou tady i zážitkové dílny zaměřené na řadu „hands-on“ aktivit, tedy činností, které lze vyzkoušet vlastníma rukama. Návštěvníci tak budou mít možnost vytvořit si vlastní cihlu, otesat kámen, sestavit tesařské spoje atd. Navštívit bude možné rovněž provozuschopnou historickou slévárnu, tradiční kovárnu či klempířskou dílnu. Na tzv. dolejším dvoře by rovněž měl vzniknout „stavební dvůr“ s historickými stavebními stroji, na zahradě bude vybudována pec na pálení vápna a cihel. V památkově nejhodnotnějších objektech pak bude návštěvníkovi nabídnuta možnost „číst si ve stavební historii“, tj. s pomocí tematicky zaměřené expozice rozkrývat z dochovaných nálezových situací dějiny stavby, v níž se nachází.
Pro vzdělávací akce a setkávání odborné veřejnosti bude k dispozici přednáškový sál s příslušným zázemím i menší učebny pro realizaci programů primárního i celoživotního vzdělávání. Své nové místo zde najde i plaská městská knihovna, která bude kromě vlastního knihovního fondu čtenářům zpřístupňovat také tituly odborné knihovny CSD zaměřené na historické stavitelství.

Projektové práce při památkové obnově hospodářského dvora zajišťuje sdružení firem Masák & Partner, s.r.o. a Metroprojekt, a.s.. Generální dodavatel stavebních prací byl vybrán v otevřeném výběrovém řízení a je jím sdružení firem Hochtief CZ, a.s. a Gema Art Group, a.s.
Projekt Národního technického muzea „Centrum stavitelského dědictví v Plasích“ je financován prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IOP) za spoluúčasti Strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. Oba adaptované areály – pivovar a hospodářský dvůr – budou pro veřejnosti otevřeny v roce 2015.

Více na www.ntm.cz/csd
Kontaktní osoba: Pavel Kodera, koordinátor projektu (mob.: 777 190 734, e-mail: csd@ntm.cz)



NTM
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi