Nastavení cookies

Pobočka Husitského muzea v Táboře - Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí - pořádá dvě nové výstavy

01.06.2016 13:40|příspěvkové organizace

Páteční večer 3. 6. ve Veselí n. L. bude patřit muzejní noci, během níž bude zahájena výstava krajinomaleb místního rodáka, akademického malíře Františka Líbala, pořádaná ke 120. výročí jeho narození. V Soběslavi uvidíte od 7. 6. výstavu Příroda jižní Afriky s 250 fotografiemi unikátní jihoafrické krajiny, zvířeny a květeny.

 

PŘÍRODA JIŽNÍ AFRIKY

Výstavní sály soběslavského Rožmberského domu budou v červnu a v první polovině července patřit nádherným fotografiím krajin, živočichů a především úchvatných rostlin Jihoafrické republiky, Namibie a Lesotha, jak je během svých cest jižní Afrikou zachytili pražští botanici prof. RNDr. Jan Suda, Ph.D. a RNDr. Radka Sudová, Ph.D. Jihoafrická republika se díky nesmírné různorodosti přírody i kultury pyšní přívlastkem „celý svět v jediné zemi“, sousední Namibie nabízí nejvyšší písečné duny a v horském království Lesotho (to může být směle považováno za střechu světa, neboť se jedná o jedinou zemi, jejíž veškeré území leží výše než 1000 metrů nad mořem) se téměř zastavil čas. Hlavní pozornost autoři věnovali oblasti Kapska, tedy jihozápadnímu cípu Jihoafrické republiky, který představuje skutečný botanický ráj. Nikde na pevnině nenajdeme srovnatelně velké území, které by s Kapskem mohlo soupeřit v celkové diverzitě rostlin a v zastoupení tzv. endemických druhů (tedy takových, které se nevyskytují na žádném dalším místě na světě). Vždyť tam na ploše jen o málo větší než Česká republika roste více než 9 tisíc druhů kvetoucích rostlin, z čehož téměř 2/3 patří mezi endemity. Kapsko sice zaujímá jen asi 0,5 % rozlohy Afriky, vyskytuje se zde však plná pětina všech afrických druhů! Všechny přirozené kapské ekosystémy, mezi něž patří např. extrémně bohatá keřovitá společenstva zvaná fynbos, otevřenější vegetace s množstvím cibulovin nazývaná renosterveld nebo polopouštní oblasti karoo, kde dominují nejrůznější sukulenty, jsou však velice zranitelné a každý pátý kapský druh je dnes přímo ohrožen vyhynutím. Přijměte tedy pozvání do tohoto úchvatného světa... výstavu komentovaných fotografií doplněných o ukázky jihoafrických sukulentů a dalších rostlin můžete navštívit od 7. 6. až do 17. 7. denně kromě pondělí (9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00).

 

FRANTIŠEK LÍBAL (1896–1974)

V letošním roce si připomínáme 120. výročí narození hned dvou výtvarných umělců, spojených s Veselím nad Lužnicí – krajináře Františka Líbala a modernity Josefa Víznera. Tvorbu obou si během léta představíme na výstavách ve Weisově domě, které proběhnou pod záštitou města Veselí nad Lužnicí. Již 3. 6. v rámci muzejní noci zahájíme první z nich, věnovanou obrazům veselského rodáka, akademického malíře Františka Líbala. Blatskému kraji dával ve svých dílech přirozenou vážnost, ale nečinil jej stereotypně ponurým a smutným. Ukazoval i řadu jeho radostných tónů, zvláště ve chvílích západu slunce. Jeho cílem totiž bylo především vyjádření dojmů a nálad, jež v lidské duši vyvolává rodná krajina. Vystavená díla pocházejí ze soukromé sbírky, z fondů města Třeboně a ze sbírek Blatského muzea. K vidění budou až do 31. 7. (otevírací doba jako v Soběslavi – viz výše).

 

NOC V BLATSKÉM MUZEU POPRVÉ VE VESELÍ!

Festival muzejních nocí probíhající každoročně na přelomu května a června po celé České republice se stal doslova fenoménem českých muzeí a galerií začátku 21. století. Blatské muzeum se k festivalu přidává od roku 2012, všechny čtyři dosavadní muzejní noci proběhly v soběslavských objektech a nesly podtituly „loutková“, „blatská“, „rožmberská“ a „noc dávno zaniklých světů“. Pátou noc v Blatském muzeu konanou v pátek 3. 6. jsme se rozhodli přenést do veselského Weisova domu a jeho zahrady. Vzhledem k otevírané výstavě jsme ji nazvali „výtvarná“ a tímto směrem zaměřili i doprovodný dětský program. Chybět však nebude ani hudba. Partnery muzejní noci jsou Rodinná farma Pelejovice – Jan Šťovíček, Střední odborná škola ekologická a potravinářská Veselí n. L. a město Veselí n. L., za což jim patří náš dík.

Připraven bude i dětský program a večer v muzejní zahradě s folkovou hudbou a občerstvením. 

Kontakt:
RNDr. Daniel Abazid
zástupce ředitele Husitského muzea v Táboře pro sbírkotvornou činnost
vedoucí Blatského muzea v Soběslavi a Veselí n. L.
T: +420 734 570 330

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi