Památník národního písemnictví: výstava Havel—Prigov a česká experimentální tvorba 17. 6. — 30. 10. 2016
27.06.2016 16:22|příspěvkové organizace
Dílo Václava Havla je představeno u příležitosti 80. výročí jeho narození neobvyklým způsobem. Havel se v první významné fázi své tvorby, v 60. letech, věnoval i experimentální poezii a jejím výrazovým možnostem, které ztvárnil v několika sériích Antikódů.
Tato jeho drobná díla uvádí PNP ve dvou kontextech. Především v souvislosti s tvorbou jeho ruského vrstevníka Dmitrije Prigova, který v Stichogrammech v 70. letech užíval podobných postupů jako Havel, ačkoliv jeho rozsáhlé dílo, z kterého přinášíme několik druhově různorodých ukázek, se celkově ubíralo jiným směrem a mezi oběma autory a uměleckými kontexty nebyly přímé vazby.
Druhá souvislost uvádí Havlovy Antikódy i Prigovovo dílo do vztahu se silnou českou tradicí vizuální poezie a experimentálního umění. Havlův blízký vztah k Jiřímu Kolářovi a Běle Kolářové, stejně jako k Josefu Hiršalovi a Bohumile Grögerové je všeobecně známý. Méně se ví o díle autorů, kteří na hranici slova a obrazu vytvořili a v samizdatu publikovali pozoruhodná díla, z nichž některá se dosud nevystavovala ani nebyla nikdy znovu zveřejněna. V novém světle se tak ocitají práce Zdeňka Barborky, Vladimíra Burdy, Dalibora Chatrného, Emila Juliše, Miloše Korečka, Karla Miloty a Ladislava Nebeského.
Zatímco u každého z českých autorů vystavujeme některý jeho charakteristický projekt, u Prigova se zaměřujeme na různé druhy zacházení se slovem. Kromě stichogrammů jsou to přemalované stránky sovětských novin, slovesné objekty, básnické performance, výzvy adresované občanům intervenující do veřejného prostranství a fantomní instalace.
Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury Daniel Herman a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Kontakt:
Mgr. Lucie Faulerová
Památník národního písemnictví
Strahovské nádvoří 1/132
118 38 Praha 1 - Hradčany
T: +420 778 529 387
E: faulerova@pamatnik-np.cz
W: pamatniknarodnihopisemnictvi.cz | facebook
Soubory ke stažení