Daniel Herman včera v odpoledních hodinách zahájil v tallinském Muzeu okupace výstavu o Janu Palachovi
02.09.2016 13:43|ministerstvo
Estonští partneři vybrali pro výstavu o Janu Palachovi právě tyto prostory, protože muzeum je centrem pro shromažďování a studium kulturního dědictví sovětské okupace.
Ve svém projevu ministr kultury připomněl, že sebevražda Jana Palacha po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy vyvolala vášnivou a rozporuplnou odezvu tak, jako málokterý čin v historii moderního Československého státu.
„Obvykle se říká, že Jan Palach svým činem protestoval proti sovětské okupaci, avšak jeho navýsost vlastenecký čin mířil dle mého názoru jinam. Mířil na celou naši společnost, na pomalé smiřování se českého národa se sovětskou okupací. Jan Palach svým činem natrvalo položil závažnou otázku české společnosti: co já osobně můžu udělat pro svoji svobodu, pro svobodu společnosti a jak ji vyburcovat z letargie. A odpověď na ni není vůbec jednoduchá. A proto vzbuzuje dodnes tak velké emoce“, uvedl ve svém projevu Daniel Herman.

Výstava „ Jan Palach“ se skládá ze dvou částí. Úvodní zachycuje život Jana Palacha, jeho čin a následné reakce na jeho nejvyšší oběť ve společnosti. Tato část vychází z projektu, který v roce 2008 iniciovalo Národní muzeum a FF UK V Praze. Část druhá pak prezentuje otevřenou architektonickou soutěž na zbudování Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Dům, ve kterém Palach vyrůstal, Národní muzeum odkoupilo v roce 2015. Právě zde, po dohodě s Ministerstvem kultury ČR, bude Památník realizován. Jeho otevření je plánováno na srpen roku 2018. Součástí výstavy v Muzeu okupace je i Palachova posmrtná maska, kterou vytvořil významný český sochař Olbram Zoubek.
Ve večerních hodinách odjel ministr kultury Daniel Herman do Rigy.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR
Soubory ke stažení