Dny židovské kultury Olomouc 2016
12.09.2016 14:19|příspěvkové organizace
Devátý ročník Dnů židovské kultury bude ve znamení řádných a statečných žen. Festival se koná od 19. do 27. září na třech místech Muzea umění.
Otázka Ženu statečnou kdo nalezne? je citátem z poslední kapitoly starozákonní Knihy přísloví. „Verš však zní například v jeruzalémském překladu bible jinak, místo ´statečná´ se tam objevuje ´řádná´. Každopádně ženské téma, role a postavení ženy v židovské společnosti bude ústřední linií celého ročníku,“ uvedl dramaturg a zakladatel festivalu Alexandr Jeništa.
Dny židovské kultury tvoří pestrý celek přednášek, besed, koncertů, filmových a divadelních představení. Připomínají roli židovské komunity při utváření evropské kultury. Festival zahájí vernisáž výstavy Haredim fotografky Evy Blažkové. „Jsou to jedinečné snímky zachycující kulturu a život ultraortodoxních Židů v nejkonzervativnější židovské čtvrti na světě – v Mea Shearim v Jeruzalémě,“ poznamenal Jeništa.
Z programu dramaturg festivalu vyzdvihl přednášku izraelské politoložky a rovněž poslankyně izraelského parlamentu Alizy Lavie, která se bude věnovat modlitební knížce pro ženy sepsané v devatenáctém století manželkou loštického rabína Fanny Neudovou. „Emancipace probíhala v devatenáctém století i v židovském prostředí. Kniha Hodiny zbožnosti se stala jedním z pilířů moderní ženské duchovnosti a dodnes se těší velké oblibě. Do češtiny ji přeložil herec a překladatel Jaroslav Achab Haidler. Ten také provede účastníky nedělního výletu židovským hřbitovem a synagogou v Úsově,“ řekl Jeništa.
Mužským kontrapunktem devátého ročníku jsou pánové Hugo Marom a Jindřich Štreit. „Téměř devadesátiletý brněnský rodák Hugo Marom je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem. Po válce prošel v Neředíně leteckým výcvikem pro budoucí izraelské letectvo a v Olomouci se potkal i se svou ženou, s níž pak prožil celý život v Izraeli. Letos jubilující fotograf Jindřich Štreit má zase židovský původ po své mamince,“ vysvětlil Jeništa.

Dny židovské kultury mají také silnou filmovou sekci připravenou olomouckou katedrou judaistiky nebo loutkové divadlo pro děti s představením pražského Divadla Damúza Golem a alchymisté.
Festival se tradičně věnuje i práci se studenty. Letos organizátoři připravili pilotní ročník olomoucké městské hry Olomouc židovská pro studenty středních škol. „Studenty čeká šest zastavení na různých místech v Olomouci. Každé z nich reflektuje různou etapu existence židovské minority v našem městě, od vyhnání Židů z královských měst, přes prudký rozvoj devatenáctého století až po současnost. Cílem je studenty alespoň náznakem seznámit s kulturou, která byla ještě před několika desítkami let samozřejmou součástí společenského, kulturního ale třeba i kulturního milieu města,“ dodal Jeništa.
Festival loni přilákal bezmála půl druhého tisíce návštěvníků. Kompletní program letošního ročníku je k dispozici na internetových stránkách www.olmuart.cz/dzko. Dny židovské kultury Olomouc 2016 pořádají Muzeum umění Olomouc, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP Olomouc a záštitu nad nimi převzal velvyslanec Izraele v ČR Gary Koren.
Program
Kontakt:
Mgr. Alexandr Jeništa
vedoucí produkčního oddělení | produkční
A: Muzeum moderního umění | Denisova 47 | 771 11 Olomouc
T: 585 514 290
M: 605 288 116
E: jenista@olmuart.cz
Mgr. Petr Bielesz
tiskový mluvčí
A: Muzeum moderního umění | Denisova 47 | 771 11 Olomouc
T: 585 514 282 |
M: 724 202 905
E: bielesz@olmuart.cz
W: web | facebook | twitter
Soubory ke stažení