Okamžité chrámy: české akční a konceptuální umění
02.03.2017 12:45|příspěvkové organizace
Muzeum umění Olomouc má třetí největší sbírku akčního umění u nás. Ukázky z ní představuje do 11. 6. 2017 na výstavě Okamžité chrámy s podtitulem Reflexe archetypů a rituálů v českém akčním a konceptuálním umění.
Revolta byla v šedesátých letech minulého století základním motivem pro umělecké projevy, které dnes označujeme jako akční umění. Umělci na protest proti komercionalizaci umění opustili galerie a podnikali různé akce v ulicích, alternativních prostorech či v krajině. Po těchto pomíjivých akcích zůstala většinou jen fotodokumentace.

Za vznikem širokého proudu uměleckých aktivit mimo galerie stojí dobová popularita pop-artu. „Ten totiž ve Spojených státech už v šedesátých letech nebývale nastartoval trh s uměním i to, čemu se dnes říká umělecký provoz. Část umělců byla z tohoto vývoje znechucená a chtěli umění vrátit jeho původní, řekněme magickou funkci,“ vysvětlil Ladislav Daněk, který je společně se Štěpánkou Bieleszovou kurátorem výstavy.
Akční umění našlo v době svého vzniku odezvu i v tehdejším Československu. Jeho průkopníkem byl tehdy Milan Knížák, jehož dnes proslavená akce Procházka po novém světě (Demonstrace pro všechny smysly) vznikla již v roce 1964. „Jako člen skupiny Fluxus pobýval v letech 1968–1970 v USA a vedle přednášek na univerzitách tam realizoval i několik akcí. Celou řadu akcí pak připravil i doma,“ doplnila Bieleszová.

Výstava Okamžité chrámy, která nese jméno jedné z akcí Milana Knížáka vznikajících v letech 1970 – 1971, představí na zhruba stovce exponátů akční umění od šedesátých let až téměř po současnost. „V něčem se akční umění vrací k úplným základům lidské kreativity, tedy k rituálům a archetypům. Autoři sice takto zřejmě neuvažovali, a pokud ano, tak spíš intuitivně, ale tato témata jsou v jednotlivých akcích jednoznačně obsažená,“ doplnila Bieleszová.
Výstavní plán MUO
Kontakt:
Mgr. Tomáš Kasal
tiskový mluvčí
K: Muzeum moderního umění | Denisova 47 | 771 11 Olomouc
T: 585 514 282
M: 602 671 477
E: kasal@olmuart.cz
W: web | facebook | twitter
Soubory ke stažení