Česko-německé kulturní jaro 2017
21.03.2017 15:50|ministerstvo
Česko-německé kulturní jaro nabídne široké veřejnosti v obou zemích možnost vzájemně se kulturně poznat, diskutovat, navázat nové kontakty a prohloubit stávající. Na dnešní tiskové konferenci se na tom shodli organizátoři projektu.
Letos v lednu uplynulo 20. let od podepsání Česko-německé deklarace z roku 1997. Při této příležitosti proběhne v období od března do června 2017 v rámci strategického dialogu mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou na obou stranách hranice Česko-německé kulturní jaro. Iniciativa je společným dílem Ministerstva zahraničí SRN a Goethe-Institutu v Praze ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Ministerstvem zahraničí ČR a Česko-německým fondem budoucnosti.

O programu Česko-německého kulturního jara dnes na tiskové konferenci Velvyslanectví Spolkové republiky Německo informovali jeho organizátoři. Za zúčastněné strany hovořili na tiskové konferenci p. Hansjörg Haber, Chargé d’affaires a.i. Velvyslanectví SRN v Praze, p.Daniel Herman, ministr kultury ČR, p. Berthold Franke, vedoucí Goethe Institutu v České republice, p. Kristina Larischová, ředitelka Odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničních věcí ČR a spolupředsedkyně správní rády Česko-německého fondu budoucnosti a p. Milena Kalinovská, kurátorka výstavy Gerharda Richtera
Ministr kultury Daniel Herman ve svém vystoupení zdůraznil význam společného dialogu na obou stranách hranice.
„Tento projekt považuji za významnou příležitost, v rámci které vzniká velký prostor pro vytvoření podnětů pro novou spolupráci v oblasti umění a kultury, inovace, vzdělávání mládeže a mnohotvárné, obohacující kulturní rozmanitosti. V našem česko-německém sousedství potřebujeme stále nové impulzy, aby toto sousedství zůstalo živé a nenechalo znovu ožívat staré předsudky. Jako Češi a Němci v rámci česko-německých sousedských vztahů musíme být přínosem pro Evropu, aby evropský projekt míru a svobody nebyl ohrožen populismem ani krátkozrakými národními zájmy.“
Daniel Herman
Díky této iniciativě proběhne například - krom četných akcí po celé ČR - v Národní galerii v Praze výstava čelního představitele soudobého německého malířství Gerharda Richtera. Díky této výstavě, která v evropském kulturním kalendáři na rok 2017 zaujme přední místo, budou Richterovy práce poprvé komplexněji představeny v České republice. Výstava potrvá od dubna do září.
Více informací zde.
Výběr z programu Česko-německého kulturního jara
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení