Království Benin: Bronzy zkropené krví; v Moravském zemském muzeu v Brně
03.05.2017 13:28|příspěvkové organizace
Výstava připomíná 120. výročí od okamžiku, kdy dne 18. února 1897 vyvrcholila britská trestná výprava do afrického království Benin na území dnešní Nigérie. Přibližuje dějiny, kulturu a umění tohoto afrického království a neopomíná také politický systém a vývojové proměny země od britské koloniální nadvlády až k obnovení beninského království v podmínkách svobodné Nigérie.
Pozornost je kladena na bronzové desky a plastiky, které byly po britské trestné výpravě odvezeny jako válečná kořist do Evropy. „Zde proběhl jejich prodej do soukromých sbírek a veřejných institucí, kde ovlivnily avantgardní umělce – představitele expresionismu, fauvismu a později i kubismu. Dnes jsou součástí prestižních expozic světových muzeí“, uvádí kurátor výstavy Petr Kostrhun.

Na výstavě dominují beninské bronzové umělecké artefakty z českých a moravských sbírek, které dosud nebyly nikdy v této šíři prezentovány. „Veřejnosti představujeme nejenom bronzové desky a bronzové pamětní hlavy, ale také plastiky vládce, hodnostářů, válečníků, trpaslíků, léčitelů, hráčů na flétnu a zvířat, jako jsou leopardi nebo kohouti, a je podáván jejich složitý symbolický význam,“ připojuje Barbora Půtová, kurátorka a autorka textů. Výstava návštěvníky rovněž seznamuje s tradiční technologií výroby beninských bronzových artefaktů i s jejich současnou výrobou v tradičním stylu, přetrvávající v ulici Igun v Benin City. Autentické prostředí na výstavě přibližují dva filmové dokumenty: tradiční královská korunovace a záběry z dílen kovolitců.

Exponáty pocházejí ze sbírek Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea, Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, Praha a ze soukromých sbírek.

K výstavě vychází stejnojmenná publikace, která přibližuje dějiny, kulturu a umění afrického království Benin v kontextu konkrétních sbírkových artefaktů.

Kontakt:
Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D.
vedoucí Centra kulturní antropologie Historického muzea MZM
T: 543 212 415, 737 542 550
E: pkostrhun@mzm.cz
Mgr. Eva Pánková
PR
T: 533 435 273, 606 738 098
E: epankova@mzm.cz
Soubory ke stažení