17. 11. 2015 od 20 hodin ve Státní opeře ND převezmou čtyři lidé Cenu Paměti národa v přímém přenosu ČT, ČRo Plus a Rozhlasu a televízie Slovenska.
Anna Hyndráková přežila Osvětim, Branislav Tvarožek bojoval ve Slovenském národním povstání a po válce ho zavřeli komunisté do uranového lágru, Lýdia Kovářová zachránila život partyzánům a své rodině, Viktor Wellemín bojoval u Tobruku a byl raněn u Dunkerque. To jsou osudy čtyř českých a slovenských laureátů Cen Paměti národa 2015, které uděluje letos už po šesté nezisková organizace Post Bellum. Anna Hyndráková, Lýdia Kovářová, Branislav Tvarožek a Viktor Wellemín si ceny převezmou na slavnostním galavečeru 17. listopadu ve Státní opeře.
Večerem bude provázet moderátor Martin Veselovský, vystoupí Aneta Langerová, David Koller, Tata Bojs a Preßburger Klezmer Band.
Anna Hyndráková koncentrační tábory přežila sama z celé široké rodiny. Na konci války se jí podařilo uprchnout z pochodu smrti. V Praze na ní nikdo nečekal.
Lýdia Kovářová spolu se svými rodiči ukrývala ve stodole ve slovenských horách celou skupinu odbojářů. Jednomu z nich a celé své rodině zachránila duchapřítomně život tím, že ho schovala za skříň, když do jejich statku nečekaně vtrhla německá kontrola.
Branislav Tvarožek se zapojil do Slovenského národního povstání, dodával jídlo pro partyzány a podařilo se mu dostat z německého zajetí. Po válce ho komunistický soud poslal do uranových lágrů na pět let za pomoc agentu chodci.
Viktor Wellemín, který pochází z židovské rodiny, utekl měsíc po okupaci před Hitlerem do Palestiny. Tam vstoupil do čs. jednotek, účastnil se obrany Tobruku, později přesně 28. října 1944 během jednoho z největších útoků Čechoslováků na německé pozice u Dunkerque ho vážně zranila střepina, přesto byl schopen ještě pomoci umírajícím přátelům.
Všechny čtyři laureáty spojuje vůle, vytrvalost, statečnost a odpor vůči nacismu. „Letos si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a máme jednu z posledních příležitostí vyjádřit uznání nejstarší generaci pamětníků, která holokaust, odboj či válečnou frontu zažila na vlastní kůži. Tyto příběhy mají podle mě hlubší smysl a aktuální poselství. Jsou o obětavé pomoci druhým a přitom o veliké síle vzdorovat a bránit svobodu,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum.
Ocenění těmto lidem, kteří svými činy prokázali - jak je Cena Paměti národa definována - že „čest, svoboda a lidská důstojnost, nejsou prázdná slova“, předají významné osobnosti z veřejného a kulturního života: dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka, diplomatka a politička Magda Vašáryová, vědec a bývalý disident Ivan M. Havel a bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko.
Večera se účastní celá řada významných osobností, jejichž přítomnosti si Post Bellum velmi váží. Mezi hosty bude předseda vlády ČR Bohumil Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
Z dalších významných jmen přijdou například velvyslanec Izraele v České republice Garyh Koren, ředitel Národního Technického muzea Karel Ksandr, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, světící biskup pražský Václav Malý či starostové městských částí Praha 1, Praha 6 a Praha 7 Oldřich Lomecký, Ondřej Kolář a Jan Čižinský.
Kontakt:
Jana Háková
+420 777 578 926
jana.hakova@postbellum.cz
www.cenypametinaroda.cz