Šaty dělají člověka aneb móda první republiky
24.10.2018 10:51|příspěvkové organizace
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě se připojuje ke Společnému století také svým letošním nejvýznamnějším projektem – výstavou prvorepublikové módy Šaty dělají člověka. Její vernisáž je připravována na pátek 26. října 2018, 17. hodinu.
Autorkou výstavy je známá sběratelka autentického dobového odívání 20. století, Vlaďka Dobiášová. Jako jeden z významných znalců v tomto oboru již mnoho let prezentuje svoji soukromou sbírku historického a dobového odívání, spolu s módními doplňky na mnoha společenských akcích, výstavách a dobových módních přehlídkách. Na výstavě v muzeu jsou z její sbírky prezentovány unikátní exponáty, jejichž vlastníky byly např. známé herecké hvězdy prvorepublikové kinematografie – Svatopluk Beneš, Věra Ferbasová, Jarmila Švabíková, Nataša Gollová, Marie Rosůlková nebo významné osobnosti tehdejšího kulturního světa jakými byli sochař a glyptik prof. Josef Drahoňovský, Ella Švabinská Vejrychová, apod. Vedle toho mohou návštěvníci této výstavy obdivovat dobové plesové šaty, prádlo, oděv různého ročního období, domácí i sportovní oblečení. Výjimkou nejsou ani dobové módní doplňky, mezi něž patří zajímavé klobouky ze známých kloboučnických firem, boty, rukavičky, kabelky, šátky, kravaty či bižuterie a ozdobné knoflíky. Část výstavy je věnována také produkci úspěšných prvorepublikových módních salonů, mezi něž se řadí především práce významných oděvních salónů Hany Podolské, Hedy Vlkové, Anny Frolíkové nebo Oldřicha Rosenbauma. Připomenuta je rovněž činnost světoznámé obuvnické značky Baťa, která je na výstavě zastoupena mj. i unikátním párem dámských střevíčků, zhotovených přímo pro Světovou výstavu v New Yorku v r. 1939. K vidění jsou i známé pánské boty tzv. „poprovky“ od firmy Popper, vyrábějící luxusní obuv té doby.

Záměrem výstavy je poskytnout ucelený obraz o odívání nejen vyšších společenských vrstev a známých osobností první republiky, ale představit rovněž možnosti odívání v životě běžného člověka v meziválečném období let 1918–1938. Obraz pracovního i společenského života doby první republiky doplňují také mnohé z propagačních dobových předmětů, jako jsou reklamní cedule, plakáty, drobné reklamní předměty různého druhu, ale i první technické vymoženosti používané v běžné domácnosti prvorepublikových rodin. Návštěvník tak může mezi mnohým obdivovat např. starší typ topinkovače, lednici, jejíž chlazení bylo závislé na množství ledu, který byl uchováván v jejím chladicím boxu nebo starší typ elektrické pračky značky JETAS firmy bratří Kolaříků z Jarošova u Uherského Hradiště. Všechny trojrozměrné předměty, které tematicky doplňují výstavu oděvů, pocházejí ze sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a ve většině případů jsou veřejnosti nabídnuty ke zhlédnutí vůbec poprvé v celé historii muzea.
Součástí vernisáže výstavy je stylová módní přehlídka moderovaná Alešem Cibulkou, představení a autogramiáda nové knihy muzea – Uherský Brod 1918–1938 a otevření nového výstavního sálu s mobiliářem, kde je výstava instalována. Výstavu je zde možné navštívit do 28. dubna 2019.
odkazy – Šaty dělají člověka | Vlaďka Dobiášová
Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 773 070 935
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz
Soubory ke stažení