Nastavení cookies

Výstava "Budoucnost tradice" v Moravském zemském muzeu

25.06.2015 13:56|ministerstvo

Práce pedagoga a posluchačů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zaměřené na fenomén tradičního oděvu jak v rovině krojových rekonstrukcí, tak současné designové tvorby inspirované tradiční kulturou, budou vystaveny do 31. 12. 2015.

Výstava Budoucnost tradice zaznamenává aktuální tvorbu pedagogů i studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovní záběr je široký: osciluje od krojových rekonstrukcí opřených o pevné zázemí studia pramenů (Kristýna Petříčková, která je pedagogem ateliéru i tvůrkyně zároveň), po aktuální designerské tendence vysledovatelné u studentských prací. Tradiční ornamentika, materiál nebo technika zde není jen cosi statického, zakonzervovaného, ale tvoří odrazový můstek, jenž jednotlivé autory katapultuje v časoprostoru. Strohé objekty – ať šperky či oděvní tvorba – kladou otázky, nesou poselství přirozené elementární prostoty ozvláštněné dotyky kultury moravského venkova – to vše převedeno do výtvarného jazyka dneška.

Ve třech kolekcích šperků a u tří kolekcí oděvních návrhů je inspirace lidovým oděvem patrná (viz ozvěny vonic – dekorativních odznaků mladých mužů odvedených na vojnu v případě tvorby Jana Černého), v některých případech lokalizovatelná (viz hedvábné modely Lenky Chrobokové čerpající z Jízdy králů ve Vlčnově). Lucia Sládečková vychází z motivů a z barevnosti fajánsové keramiky převedené do oděvu. Šperkařky Katarína Malastová, Lucia Plevová a Sabina Psotková se nechávají inspirovat tradicí při výrobě šperků z drátů, přírodních i umělých materiálů, zaměřují se na netradiční kombinace materiálů (včetně recyklovaných a recyklovatelných) a nové technologické postupy (např. laserovou techniku). Mladí zlínští designéři přistoupili k tradici s odvahou, která ji respektuje, ale nevyzvedává na piedestal. Je to hledání, vizuální vyjádření myšlenkových pochodů, kreativní dialog.

Výstava Budoucnost tradice otevírá pro Fakultu multimediálních komunikací nový a široký prostor. V případě této výstavy se jeví jako nejpříznačnější slovo „inovativní“. Budoucnost tradice totiž přesně koresponduje s myšlenkou, kterou jsme si na fakultě vytyčili jako jeden ze základních cílů,
o které se opíráme při rozvíjení aktivit v rámci kreativních průmyslů, vznikajícího Design centra i iniciativy Kreativního Zlína. Odkaz na naše tradice je jednou z cest, jak zůstat v době globalizace unikátní a osobití
“, uvádí děkanka fakulty Multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně doc. Jana Janíková.

Výstava, nad níž přijali záštitu senátor Parlamentu České republiky a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek a děkanka fakulty Multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně doc. MgA. Jana Janíková, ArtD, byla v Moravském Zemském muzeu slavnostně zahájena 23. června a potrvá až do 31. prosince 2015.

Eva Pánková; PR MZM, epankova@mzm.cz, 533 435 273, 606 738 098
Foto: Jan Cága

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi