Nastavení cookies

Proč otvírají akvaparky, a kina ne? Ani já jsem nedostal odpověď, říká Zaorálek

02.12.2020 09:38|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro MF DNES poodhalil zákulisí jednání vlády. „Pro rozvolnění kasin jsem ruku nezvedl. Ale byl jsem jediný,“ popisuje hlasování o rozvolnění epidemiologických opatření.

 

Do pásma tři podle matice PES se posuneme od čtvrtka. To znamená i otevření knihoven, galerií, muzeí, knihkupectví... Pomůže to kultuře, nebo byste byl pro to, aby se nerozvolňovalo?
Je to takový první krok. Z hlediska kultury je ale klíčový druhý stupeň, kdy se může obnovit provoz divadel, koncertů, kin.

Bývalý ministr zdravotnictví a nynější poradce premiéra Roman Prymula aktuálně varuje, že od začátku ledna můžeme čekat další vlnu epidemie. To znamená, že by mohl být nejen ohrožený stupeň dva, ke kterému bychom se nemuseli přiblížit, ale i současný stupeň tři.
Ano, to zaznívá. Proto se z toho čtvrtečního rozvolnění tolik neraduji. Kdyby to mělo být tak, že se situace po Novém roce nezlepší, znamenalo by to, že máme před sebou daleko delší období omezení kultury. V tom případě nevystačím s prostředky, které teď máme k dispozici.

Vraťme se k poslednímu jednání vlády. Byli všichni pro čtvrteční rozvolnění, nebo tam byly i názory nerozvolňovat?
Ve vládě se v poslední době opakuje názor, že je zásadní respektovat návrhy odborníků. Vytvoří se nějaká pravidla, pak nám jsou poskytnuta určitá čísla vývoje a na základě doporučení ministra zdravotnictví by se mělo postupovat.

Ale váš pan stranický předseda Jan Hamáček minulý týden po jednání krizového štábu varoval před příliš rychlým rozvolňováním právě na základě tehdejších čísel, která neklesala tak rychle.
Pan Blatný tvrdí, že jsme schopni držet pandemii pod kontrolou. Přišel s návrhem a s tím, že přebírá určitou zodpovědnost. Ale mám-li to říci za sebe, já jsem vyjadřoval určité pochyby. Máme nějakých pět tisíc lidí hospitalizovaných, pozitivitu testů přes dvacet procent, v takovýchto podmínkách mi přijde až skoro riskantní rozvolňovat. Pro mě úroveň tři není takové vítězství, pokud bychom v ní zůstali v prosinci a kvůli vánočním nákupům by se situace ještě zhoršila.

A jaký byl argument, proč ještě nepočkat?
Že kdybychom to drželi, lidé by se pak o to více nahrnuli do obchodů. Pro mě je to argument jen částečně, já si myslím, že jaký prostor vytvoříte, ten lidé vyplní. To je jako na dálnici. Ale to není věc, která mi vadí nejvíce.

A to je co?
Já jsem hrubě nespokojen s tím, že dochází například k uvolnění akvaparků. Když jsem si to spočítal, tak v akvaparku v Čestlicích bude moci být díky jeho rozloze přes šest set lidí. V plaveckém areálu v Podolí bude s rezervou tak dvě stě tři sta lidí. Přitom mně k otvírání kin řekli, že zvyšují mobilitu, že lidé kvůli nim mohou jít do nákupních center... Jenže tam oproti bazénům, a to nemám vůbec nic proti plavání, mají lidé roušky, v kinech sedí v omezeném počtu.

Proč dostaly akvaparky přednost před kiny?
Ani já jsem na to nedostal odpověď. Navíc materiál, který jsme měli k dispozici dopředu, byl jiný, než který jsme dostali v pondělí na jednání, kde se rozvolnění fakticky schvalovalo.

Nebýt covidu, ČSSD vládu opustí, prozradil ministr zaorálek

V neděli jste projednávali materiál, kde žádné akvaparky nebyly?
Ano, teprve v pondělí jsem se z detailního usnesení dozvěděl, že se otevírají herny, kasina, stejně jako akvaparky.

Takže abychom tomu rozuměli, v neděli jste jednali jen s omezenými informacemi, vyhlásili jste, že se bude od čtvrtka rozvolňovat, a v pondělí jste na vládě toto rozhodnutí schválili?
V neděli jsme se domluvili, že půjdeme do stupně číslo tři. Mluvili jsme o krajích, v nichž situace byla leckde na pováženou, že to nezpochybňuje ta celková čísla. Častý argument přitom byl, že rozvolnění musíme dodržet, když jsme to řekli. Teprve v pondělí jsme přijali detailní usnesení.

Berete to jako prohru ve vyjednávání za váš resort, když kina de facto byla přebita kasiny, hernami a akvaparky?
To je složité. Podle mě ale není dobré, aby vyhrávali ti, kteří tlačí nejvíc, i když asi je dost obtížné odolat tomu, že přicházejí určité skupiny. Já jsem také mohl udělat kvůli kultuře větší kravál. Situace je ale na to příliš vážná, umírají nám tu lidé, než abychom se překřikovali.

Říkal jste, že úplně nesouhlasíte s rozvolňováním, že se do usnesení dostaly věci, které vás překvapily. I přesto jste pro to zvedl ruku?
Pro usnesení jsem nehlasoval, zdržel jsem se. Toto je něco, s čím nemohu souhlasit.

Kdo další se ještě zdržel, předpokládám, že rozčarovaný jste nebyl jen vy?
Byl. Byl jsem jediný. A i premiérovi jsem řekl, že tohle prostě není fér. Ať mi někdo vysvětlí, že my (kina, divadla) jsme nebezpečnější než akvaparky. I můj amatérský mozek neodborníka mi říká, že tohle prostě nehraje.

Co lze podle vás čekat v lednu nebo únoru?
To nikdy ani přesně neví. Pro mě je jediná vize v tom, že i Česká republika připravuje strategii očkování, které by mělo začít probíhat, předpokládám, v únoru. V lednu je možná ještě brzy. A teprve očkování by mělo vytvářet bariéru, která by nám konečně měla pomoci situaci uklidnit. Dal bych tomu ale asi ještě půl roku. Tudíž pro mě je vlastní prognóza pro oblast kultury, byť je to jen odhad, že ten půlrok může být ještě docela krušný a my budeme nejen na naše příspěvkové organizace, ale i na regionální orchestry, divadla, potřebovat další peníze, abychom o ně nepřišli.

Počítáte s tím, že se kultura naplno rozjede až ve druhé polovině roku 2021?
Může se klidně ukázat, že i v tom třetím stupni se bude dařit snižovat počty nakažených a že se dostaneme do dvojky. Osobně bych si to přál, ale připadá mi, že jakmile tomu viru dáme prostor, tak on toho využije. A řada lidí, co se pohybují v kultuře, tuto nejistotu tuší. Dokonce ti, co měli pro příští rok připravené ziskové akce, se nám dneska hlásí do programu pomoci.

V této době jsou na tom bídně nejen umělci, ale i městské rozpočty, které počítají se ztrátami i kvůli daňovému balíčku. Třeba v Brně kvůli tomu otevřeli otázku převodu tamního Národního divadla do správy státu. Stejného názoru je Ostrava. Bude stát jednat o převodu?
Mně se to hrubě nelíbí, a to nejen proto, že první, co se hází přes palubu, jsou tato klíčová kulturní zařízení. Mně se také nelíbí úpravy superhrubé mzdy na 15 a 23 procent a bojuji proti tomu, co mohu, protože i mně připadá, že to je obrovský úder pro obce a kraje. Řada starostů mi říká, že když budou muset zrušit knihovnu nebo kulturní dům, tak že se jim obce vylidní...

... z vaší strany je to cesta nemožná?
Hlavně je to absurdní a já si myslím, že ten nápad ani nemohou myslet vážně. Nebo opravdu bude Brno souhlasit s tím, že mu bude Praha řídit jeho Národní divadlo? Nebo dokonce Praha bude jmenovat ředitele brněnského divadla? A lidé v Brně s tím opravdu budou souhlasit? Vždyť je to absurdní. Navíc samosprávy by s převodem těchto zařízení na stát přišly i o peníze, které na ně mají. Představa, že by si je nechaly, je úplně lichá a není z tohoto světa.

 

Autor: Eva Pospíšilová, Vojtěch Janda, Mladá fronta DNES, 2. prosince 2020

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi