Nastavení cookies

Ministr Martin Baxa Poslanecké sněmovně představil návrh novely autorského zákona

23.03.2022 13:22|ministerstvo

Cílem návrhu novely autorského zákona, který dnes ministr kultury Martin Baxa předložil Poslanecké sněmovně k prvnímu čtení, je přizpůsobit autorské právo digitálnímu prostředí, zajistit ochranu a licencování autorských práv na internetu a spravedlivou odměnu pro autory, a to i od internetových platforem, které vydělávají na úkor tvůrců obsahu, se kterým pracují. 

 

Novela má také přizpůsobit úpravu některých výjimek z výlučných autorských práv digitálnímu prostředí a novým způsobům využívání obsahu ve výzkumu či vzdělávání, tedy třeba při distanční a on-line výuce a při zpřístupňování digitalizovaného kulturního dědictví. Poslanecká sněmovna doporučila návrh zákona do druhého čtení.   

Důvodem předložení návrhu novely autorského zákona je povinnost transpozice  směrnice  Evropského parlamentu a Rady do tuzemského autorského práva. Směrnice o autorském právu upravuje právě prostředí na jednotném digitálním trhu a je součástí modernizace unijního autorského práva, vytyčené ve Strategii pro jednotný digitální trh z května 2015. Potřeba modernizovat autorské právo byla vyvolána prudkým rozvojem technologií a s tím souvisejícími novými možnostmi a způsoby distribuce a užití autorských děl,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa. 

Předložená úprava autorského zákona by měla zjednodušit licencování a zlepšit dostupnost autorských děl na internetu. Měla by vyřešit problémy autorů s tzv. úložišti, která jsou využívána spotřebiteli ke sdílení autorských děl, a to zejména v případech, kdy si autor nepřeje, aby jeho díla takto sdílena byla. Úložiště budou mít povinnost  buď získat licence od autorů nebo na základě informace od autora díla odstranit a zabránit opakovanému nahrání. Dále je cílem novely přizpůsobit výjimky z autorských práv digitálnímu prostředí. Jde o výjimku pro tzv. vytěžování textů a dat, využívané zejména ve vědě a výzkumu, ale i v komerční sféře. Nová úprava přinese právní jistotu, že pro tyto účely bude možné využívat autorská díla bez nutnosti uzavírat licenční smlouvy. Druhá výjimka se týká užití autorských děl při výuce, a to prostřednictvím digitálních technologií. Nová úprava umožní užívat digitálně autorská díla nejen ve třídách a v uzavřených (intranetových) sítích v rámci ČR, ale také přeshraničně v rámci EU, tj. např. při distančním studiu v jiném členském státě EU. Zároveň novela stanoví nutnost pro digitální užití učebnic a jiných materiálů výslovně určených k výuce uzavírat licenční smlouvy.

Podle ministra kultury Martina Baxy zjednoduší novela autorského zákona také postupy poskytování licencí k užití digitalizovaného kulturního dědictví paměťovými institucemi. „Nová úprava usnadní muzeím a galeriím zpřístupňovat online digitalizované sbírkové předměty, a to zejména ty málo známé, které zatím nebyly vystavovány nebo nebyly a nejsou komerčně využívány. Muzea a galerie nebudou muset uzavírat licenční smlouvy s jednotlivými autory nebo dědici práv, ale obrátí se na příslušného kolektivního správce, který jim bude moci poskytnout licenci k celým souborům děl (částem sbírek). Podobný režim už nyní v autorském zákoně máme, ale jen pro knihy a periodika. Tato úprava umožní více využít digitalizované sbírky knihoven prostřednictvím Národní digitální knihovny a  nově také digitalizované sbírky muzeí a galerií,“ řekl ministr Baxa. 

Předložená úprava novelizuje rovněž občanský zákoník, protože problematika licenčních smluv k předmětům chráněným autorským zákonem je upravena právě v něm. Návrhem se transponuje zásada vhodné a přiměřené odměny autora či výkonného umělce, nově se upravuje informační povinnost nabyvatele licence k užití autorského díla nebo uměleckého výkonu, úprava tzv. bestsellerové odměny nebo možnost odstoupení od smlouvy nebo její změny. Současně se mění dílčím způsobem i trestní zákoník, do kterého se doplňuje skutková podstata trestného činu proti právům chráněným autorským zákonem o ochranu nových práv vydavatelů tiskových publikací. Podobně se doplňuje i skutková podstata přestupků, které jsou upraveny přímo v autorském zákoně. V souvislosti se zpřesněním úpravy tzv. prostředníků obsahuje návrh také novelu živnostenského zákona, resp. pouze ustanovení, podle kterého se živnostenský zákon na prostředníky nevztahuje, podobně jako v případě mediátorů.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi