Představitelé MK ČR jednali v Bruselu mimo jiné o budoucí evropské audiovizuální politice
20.05.2015 10:45|ministerstvo
Dne 19. května 2015 se v Bruselu konalo zasedání Rady ministrů pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport v části kultura a audiovize. Delegaci ČR vedla náměstkyně ministra pro řízení sekce JUDr. Petra Smolíková.
Ministři kultury a audiovize poprvé diskutovali ke sdělení Komise ke strategii k jednotnému digitálnímu trhu, které představil komisař Oettinger. Komisař zdůraznil, že strategie EU v této oblasti je nezbytná i vzhledem ke zvýšení konkurenceschopnosti EU. Uvedl, že USA, Čína i Korea jsou ve velkém předstihu jak ve svých strategiích, tak v uplatnění na trhu
V rámci politické rozpravy ministři diskutovali na téma „Budoucí evropská audiovizuální politika v rámci strategie jednotného digitálního trhu: Fungování směrnice o audiovizuálních a mediálních službách v kontextu současné geopolitické situace“. Většina států EU podporuje přezkum směrnice o audiovizuálních a mediálních službách i vzhledem k rychlému vývoji technologií a v kontextu současné politické situace. Ministři se shodli na důležitosti svobody vyjádření, upozorňovali však, že není neomezená a zdůraznili potřebu regulace tam, kde obsah vysílání ohrožuje základní demokratické svobody. Komise potvrdila, že návrh aktualizované směrnice předloží do konce roku 2015 s tím, že legislativní návrh by měl být dokončen do konce roku 2016.
Rada ministrů dále přijala závěry Rady o kulturních a kreativních přesazích v zájmu stimulace inovací, hospodářské udržitelnosti a sociálního začlenění a schválila jmenování bulharského města Plovdiv a italského města Matera „Evropskými hlavními městy kultury“ pro rok 2019.
Rada ministrů neformálně diskutovala možnost zabránění ničení kulturních památek Islámským státem a jejich ochranu a seznámila se s aktuálními informacemi o aspektu kultury a kulturního dědictví v rámci společného sdělení věnovaného regionální strategii EU pro Sýrii a Irák.
Rada ministrů se dále na podnět Polska zabývala aktuálními problémy financování malých infrastrukturních kulturních projektů z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci současné finanční perspektivy. Většina ministrů vyjádřila nesouhlas se stanovením limitů Evropskou komisí na infrastrukturní kulturní projekty ve výši max. 5 mil. EUR z celkových nákladů na projekt a v případě infrastrukturních kulturních projektů souvisejících s památkami UNESCO ve výši max. 10 mil. EUR z celkových nákladů na projekt. Ministři vyjádřili znepokojení, že limity poškodí kulturní projekty většího rozsahu a nepřinesou do regionů žádoucí socioekonomický dopad. Komise sdělila, že naopak tento způsob financování má napomoci malým a středním podnikům a alternativním projektům v oblasti kulturního dědictví a jejich ochraně například před audity Evropského soudního dvora.
Na závěr jednání Rady představilo nadcházející lucemburské předsednictví svůj program, ve kterém budou dvě hlavní priority: meziodvětvová spolupráce v kulturních záležitostech a kultura ve vnějších vztazích EU.
Tiskové oddělení
Soubory ke stažení