Nastavení cookies

Rada Fondu podpořila 6 projektů. Mezi nimi debuty nebo již známá režisérská jména

10.10.2022 17:08|příspěvkové organizace

Ve velké podzimní výzvě na výrobu podpořili radní Státního fondu kinematografie šest filmů a rozdělili mezi ně celkem 64 milionů Kč. 

 

"Mezi šest podpořených projektů se dostala tři dramata, komedie pohrávající si s žánrem lupičského filmu a dva filmy zaměřené na dětského diváka. Potěšující byla tendence vícero projektů sloučit umělecké ambice a originalitu s potenciální diváckostí výsledného filmu," uvedla předsedkyně Rady Státního fondu kinematografie Helena Bendová. 

Nejvyšší podporu, 13,5 mil. Kč, dostal projekt Můry režisérky Kateřiny Karhánkové (Mlsné medvědí příběhy, Plody mraků) a režiséra Tomáše Pavlíčka (Chata na prodej). Komorní komediální drama s prvky hororu se odehrává během jednoho dne v uzavřeném prostředí jednoho bytu a bezprostředního okolí panelového sídliště. Film je určen pro dospívající mládež a rodiny, producentem je MasterFilm a koprodukčně se na něm podílí Slovensko a Polsko. Dalším podpořeným filmem je nový projekt režiséra Olma Omerzua (Všechno bude, Atlas ptáků, Rodinný film) nazvaný Nevděčné bytosti. Rada ho podpořila částkou 13 mil. Kč. Půjde o rodinné drama, kdy rozvedený otec bere děti na dovolenou do Chorvatska, kde začne řetězec událostí, mezi nimiž nechybí ani vražda, a hlavní postavy se postupně zamotávají do pavučin vlastních lží. Producentem je endorfilm, a půjde o koprodukci ČR, Chorvatska, Slovinska a Polska. Film režiséra Jána Sebechlebského Tichá pošta dostal podporu 11 mil. Kč. Dosud pouze televizní režisér přichází s celovečerním debutem z období Protektorátu a druhé světové války, kdy parta dětí najde v lese sestřeleného spojeneckého pilota a rozhodnou se ho schovávat před nacisty. Koprodukci ČR a Slovenska produkuje společnost 8Heads Productions. 

Další podpořený debut je film Poberta režiséra Ondřeje Hudečka (dokument Pásky z Nagana a na festivalu v Sundance oceněný krátký film Furiant). V době pandemické krize se bývalý trestanec z malého jihomoravského města pouští do série inscenovaných krádeží, aby pomohl místním firmám odvrátit krach. Komedii produkovanou společností nutprodukce podpořila Rada Fondu částkou 10,5 mil. Kč. Do třetice celovečerní debut Letní škola 2001 režiséra Dužana Duonga (dokument Mat goc, krátký film Bo Hai) je podle producenta snímku společnosti nutprodukce první český vietnamský film. Autentická sonda do historie života jedné z největších minorit žijící v ČR může být brána i jako identifikační film uvnitř vietnamské komunity. Projekt dostal podporu ve výši 9 mil. Kč. Posledním podpořeným projektem ve výzvě je film Otec režisérky Terezy Nvotové (Světlonoc, Špína). Půjde o drama o ztrátě dítěte, vině a snaze se s ní vyrovnat. Třetí celovečerní film režisérky produkuje opět společnost moloko film a půjde o slovensko-česko-dánskou koprodukci. 


Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi