Nastavení cookies

Díky dotacím z Národního plánu obnovy reprezentuje Janáčkova filharmonie Ostrava na turné v Japonsku

26.04.2023 10:20|příspěvkové organizace

Janáčkova filharmonie Ostrava, s pověstí jednoho z nejlepších orchestrů ve střední Evropě, je od 26. dubna na dvoutýdenním turné v Japonsku, kde představuje českou a východoevropskou hudbu. 

 

Vrací se sem poprvé po patnácti letech. V plánu je celkem devět koncertů, které těleso odehraje spolu s českými i místními sólisty. Zahraje i na prestižním Gargan Music Festivalu v Kanazavě. Během tří dnů zde vystoupí šestkrát s evropskou hudbou, poté zavítá do dalších tří japonských měst. 

Ředitel JFO Jan Žemla vyzdvihuje prvotřídní akustické podmínky, ve kterých bude možné orchestr na turné slyšet. Japonsko je svými koncertními sály proslulé. JFO vystoupí mimo jiné v Ishikawa Ongakudo v Kanazawě a Harmony Hall ve Fukui, které se řadí mezi špičkové sály pro symfonickou hudbu s kapacitou zhruba 1 500 míst. Podle ředitele Jana Žemly mají kvalitní akustické podmínky přímý vliv na samotnou interpretaci skladeb a výkon orchestru. „Sólisty i dirigenta mohou značně posunout, což je v konečném důsledku cenné nejen pro samotné hudebníky, ale také pro posluchače, kteří si odnáší mimořádný hudební zážitek. Koncertovat v nejlepších sálech v Evropě i ve světě je pro nás skvělá příležitost.“  

Program koncertů zahraničního turné je složen převážně z děl českých autorů. Repertoár vychází z programu Gargan Music Festivalu, jehož tématem je pro tento rok hudba střední Evropy. V Japonsku zazní nejznámější skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka, stejně tak díla Zoltána Kodályho nebo Ference Liszta. Zcela mimořádným zážitkem pak bude koncertní provedení zkrácené verze Smetanovy Prodané nevěsty, na které orchestr JFO spolupracuje částečně s českými i japonskými sólisty a také s místním sborem. Nebude chybět Janáčkova skladba Sinfonietta. Díky tomu, že ji proslulý japonský spisovatel Haruki Murakami několikrát zmiňuje v románu 1Q84, je v Japonsku nesmírně populární.

V rámci pestrého hudebního programu se na turné postupně s orchestrem Janáčkovy filharmonie představí například sopranistka Tereza Mátlová, tenorista Tomáš Černý či dirigent Leoš Svárovský. Z místních umělců pak vítězka dirigentské soutěže Besançon z roku 2019 Nodokou Okisawou. 

Japonsko dnes představuje jeden z nejatraktivnějších trhů vážné hudby na světě. Evropská klasická hudba je zde nesmírně oblíbená a skladby českých autorů se často objevují na repertoárech japonských hudebních těles. 

Turné Janáčkovy filharmonie Ostrava do Japonska je realizováno s finanční podporou Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy, Evropské unie, statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.


 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi