Nastavení cookies

Ministr Baxa na návštěvě Moravskoslezského kraje a Královéhradeckého kraje

23.05.2023 16:35|ministerstvo

V Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji ministr kultury Martin Baxa navštívil ve dvou dnech Ostravu, Opavu a Trutnov. Setkal se s kulturními aktéry v regionu, na programu byla především návštěva některých z klíčových kulturních objektů a center. 

 

Mezi nimi například Slezské zemské muzeum, kde se setkal s jeho ředitelkou Janou Horákovou. Zde se od 24. května otevírá výstava „Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovské“ – rozsáhlý výstavní projekt u příležitosti 410. výročí zisku Opavského knížectví Karlem I. z Lichtenštejna. 

Slezské zemské muzeum realizuje hned několik investičních projektů. V roce 2021 získalo nový objekt v lokalitě Loděnice, ve kterém vybudje nový depozitář pro svůj rozsáhlý sbírkový fond. Plánována je kolaudace objektu Arboretum Nový Dvůr a jeho brzké zpřístupnění návštěvníkům, dále je v plánu také projekt rekonstrukce Blücherova paláce, ten byl zařazen do Národního investičního plánu České republiky 2020-2050. Nově byl zrekonstruován Národní památník II. světové války v Hrabyni. Pro návštěvníky byl památník znovu otevřen na konci letošního dubna.  

Další zastávkou byl Blücherův palác, který slouží jako depozitář Přírodovědného oddělení Slezského zemského muzea v Opavě. Tento barokní palác je jednou z architektonicky i historicky nejhodnotnějších staveb v centru Opavy. 

Ministr jednal s ředitelem Slezského divadla Opava Alešem Kománkem. Ministerstvo kultury dotuje celoroční uměleckou činnost divadla prostřednictvím Programu divadel a orchestrů.

Setkal se s Evou Týlovou, ředitelkou Opavské kulturní organizace, která provozuje Dům umění. Navštívil barokně přestavěný gotický kostel s bývalým dominikánským klášterem, který dnes plní společenskou funkci, a kromě Domu umění se zde nachází i základní umělecká škola. V roce 2021 byla rekonstrukce kostela sv. Václava podpořena částkou 615 000 Kč z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou byl ministr kultury hostem diskusního večera v KUPE v Opavě, který moderoval doc. Jiří Siostrzonek. Tématy byly především investice a rekonstrukce, například financování Slezského divadla, rekonstrukce obchodního domu Breda a Slezanka nebo rekonstrukce Blücherova paláce.

Následující den se ministr Baxa setkal s ředitelem ostravské galerie současného umění PLATO Markem Pokorným. Galerie, která vznikla v historické budově bývalých městských jatek, se věnuje vizuálnímu umění v mezinárodním kontextu, aktuálně se zde nachází výstava Dan Walwin: Úleva.

Spolu s Ivanem Adamcem jednal v Trutnově s řediteli Josefem Kholem (Středisko volného času) a Liborem Kasíkem (společenské centrum UFFO). UFFO slouží nejen jako divadlo, koncertní sál a galerie, ale především jako kulturní platforma pro výměnu a setkávání různých žánrů. Pořádá mimo jiné workshopy, site specific projekty, literární večery či besedy. 

V závěru cesty se ministr Baxa účastnil zahajovacího večera Centra současného umění EPO1 v Trutnově. Projekt EPO1 iniciovali manželé Renata a Rudolf Kasperovi, mecenáši umění, celý je hrazen pouze ze soukromých zdrojů. Ředitelem centra je Jan Kunze, který řadu let působí na české kulturní scéně.

 


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi