Nastavení cookies

Letošní Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně je zahájen

02.06.2023 15:40|ministerstvo

Nejstarší a největší filmový festival svého druhu na světě ZLÍN FILM FESTIVAL se letos koná již po třiašedesáté. Filmové diváky čeká maraton celkem 295 filmů z 50 zemí světa, které bude hodnotit 18 porotců z 11 zemí světa.

 

Velmi rád jsem přijal pozvání na festival, který Ministerstvo kultury České republiky podporuje a který svým rozsahem a historií nemá v mezinárodním měřítku obdobu. A děkuji pořadatelům i všem partnerům za úsilí a elán s jakým udržují tradici této jedineční prezentace současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, stejně tak jako za podporu mladých filmových tvůrců,“ říká ministr kultury Martin Baxa, který také přijal pozvání festival.

Zlínský festival není jen přehlídkou skvělých filmů, nabízí také odborné platformy jako FILMTALENT PITCHING FORUM, výběr projektů mladých filmařů ucházejících se o podporu z Nadačního fond FILMTALENT ZLÍN. Pro zajímavost, od roku 1998 fond podpořil 311 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou více něž 33 milionů korun. Peníze na podporu filmových projektů půjdou z dražby umělecky ztvárněných filmových klapek, která se koná v rámci festivalu již od roku 1998.

A konečně je festival příležitostí pro setkání začínajících filmařů s filmovými profesionály, či prostorem pro workshopy například na téma současných trendů v „young adult“ produkci. Nebude chybět ani soutěž studentských filmů Zlínský pes.

Slavnostní zahájení přineslo ve světové premiéře kanadský film "BILLIE BLUE" zařazený do sekce Za horizontem dětství, který otvírá svět šestnáctileté Billie, její hledání lásky a místa v životě.

Letošními novinkami jsou sekce Evropské web seriály pro mladé publikum s tématikou současných problémů dospívajících jako jsou identita, přistěhovalectví, coming out, šikana, nebo nové projekční festivalové místo v pražském kině ATLAS se souběžnou projekcí filmů v průběhu celého festivalu.

V rámci programu ve Zlíně navštívil ministr Baxa také  Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který vznikl i díky podpoře Ministerstva kultury České republiky.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi