Nastavení cookies

Prague Sounds pořádá mimořádné Válečné rekviem Benjamina Brittena na Pražském hradě

08.06.2023 12:50|ministerstvo

Festival Prague Sounds pokračuje v tradici mimořádných zářijových koncertů.

 

Letos se však z hladiny Vltavy přesune do Vladislavského sálu Pražského hradu, aby zde 3. září uvedl monumentální Válečné rekviem (War Requiem) od Benjamina Brittena, ikonické hudební dílo 20. století. Monumentální protiválečné oratorium zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru, dětského sboru Radost a mezinárodních sólistů za řízení Lukáše Vasilka. 

 

„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“ říká ředitel Prague Sounds Marek Vrabec, který zároveň připomíná, že se jedná o jeden z prvních významných kulturní počinů ve Vladislavském sále po mnoha letech stvrzující otevírání Pražského hradu veřejnosti po zvolení nového prezidenta. Vstupenky na tuto mimořádnou událost jsou k dispozici na webu praguesounds.cz a v síti GoOut.
 

Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně. Na Pražském hradě je pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka odprezentují PKF – Prague Philharmonia, členové Kyjevského symfonického orchestru, Komorní orchestr České filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha, sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven, barytonista Arvid Fagerfjäll a varhanice Linda Sítková.

Stejně jako v roce 2020 při koncertu Hope for Prague a v roce 2022 při Koncertu pro Evropu plánujeme s Českou televizí a evropským kulturním televizním kanálem TV arte televizní přenos koncertu, aby se toto silné umělecké poselství z pražské metropole dostalo k divákům napříč Evropou,“ dodává Marek Vrabec.


 

 

 

ŘEKLI O KONCERTU:

Vladislavský sál je nejcennějším prostorem v komplexu Pražského hradu. I proto je využíván opravdu velmi výjimečně a ve velké většině pouze pro nejvýznamnější státní akce. Ostatně v letošním roce otevře své brány pro mimořádné kulturní akce pouze dvakrát. Realizace Válečného rekviem v tomto prostoru je pro nás symbolem naděje, že hudba pomáhá překonat každou obtíž a pozvedá oči lidí za obzor.

Jana Vohralíková, vedoucí Kanceláře prezidenta ČR

 

Úchvatná hudba Benjamina Brittena rozezní ikonické prostory Vladislavského sálu Pražského hradu. Ikonickému dílu dvacátého století, monumentálnímu protiválečnému oratoriu v podání spojených orchestrů České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a mezinárodních sólistů dodává naléhavosti místo prodchnuté dějinami a dnes i dějiny samotné, bouřící okolo nás. Brittenovo War Requiem je tryznou za válečné oběti a dnes více než jindy naléhavým protiválečným apelem.

Martin Baxa, ministr kultury České republiky

 

Hudební festival Prague Sounds se stal tradičním zpestřením kulturního života hlavního města. Válečné requiem, které letos uvádí, je symbolem poválečné obnovy. Jeho provedení na Pražském hradě pak bude i projevem fungující mezinárodní spolupráce a hudebním vyjádřením naděje, že mír a obnova jednou dorazí i na Ukrajinu.

Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

 

Je nám ctí, že toto ikonické veledílo 20. století – Válečné rekviem britského skladatele Benjamina Brittena zazní právě v podání naší PKF – Prague Philharmonia, navíc v prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu, který je již po staletí neodmyslitelně spjat s českou státností. Jsem si jista, že spojení silné hudby ve velkolepém provedení několika exkluzivních těles včetně našich kolegů z Kyiv Symphony Orchestra spolu s monumentálním prostorem zaručuje nezapomenutelný hudební, ale v dnešní situaci i mimořádný emoční zážitek.

Kateřina Kalistová, ředitelka PKF – Prague Philharmonia

 

Válečné rekviem je nejen mimořádně symbolické dílo, je to také skutečná umělecká výzva. Vyžaduje obrovský a výborně připravený provozovací aparát. Ten se nám podařilo sestavit ve spolupráci s orchestrem PKF – Prague Philharmonia, členy České filharmonie, umělci z Kyjevského symfonického orchestru a v neposlední řadě s trojicí skvělých sólistů. Uskutečnit projekt podobné umělecké a logistické náročnosti je poměrně komplikované a jsme rádi, že jsme pro něj našli partnera právě ve festivalu Prague Sounds.“

David Mareček, ředitel Pražského filharmonického sboru

 

„Jako jeden z hlasů zastupujících Ukrajinu jsme velmi poctěni, že se můžeme zúčastnit této prestižní akce, která se koná v Praze, jednom z největších kulturních center Evropy. Jsme obzvláště nadšeni, že máme příležitost opět spolupracovat s majestátním Pražským filharmonickým sborem pod výjimečným vedením zkušeného a skvělého dirigenta Lukáše Vasilka při provedení monumentálního Válečného rekviem Benjamina Brittena.

Oleksander Zaitsev, CEO Kyiv Symphony Orchestra

 

Koncert pro Evropu, který Nadace PPF podpořila v loňském roce, nás přesvědčil o tom, že pořadatelé festivalu Prague Sounds dokáží uspořádat událost, která je výjimečná nejen svou uměleckou kvalitou, ale i symbolickým významem. Právě to jsou důvody, proč jsme uvítali další spolupráci a podpořili mimořádné uvedení Brittenova Válečného requiem. Vnímáme ho nejen jako jedinečnou kulturní událost, ale také jako výrazné gesto, které má v kontextu současné situace ve světě zvláštní hodnotu a sílu.

Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF

 

 

 

Prague Sounds uvádí 

 

Benjamin Britten
WAR REQUIEM / VÁLEČNÉ REKVIEM (op. 66)

 

neděle 3. září 2023, 20 hod.
Vladislavský sál, Pražský hrad

 

Program:
Benjamin Britten: Válečné rekviem, op. 66

 

Účinkující:
Susanne Bernhard – soprán
Kyle van Schoonhoven – tenor
Arvid Fagerfjäll – baryton
PKF – Prague Philharmonia
členové Kyiv Symphony Orchestra
komorní orchestr České filharmonie
Pražský filharmonický sbor
Dětský sbor Radost Praha
Linda Sítková – varhany
Lukáš Vasilek – dirigent

 

 

 

 

 

Kontakt:
Radek Babička

mediální servis
M: +420 723 036 041
E: babicka@praguesounds.cz

 


 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi