Nastavení cookies

Cenu Českého spolku pro komorní hudbu získalo Trio Bohémo 

07.06.2023 16:11|příspěvkové organizace
Laureátem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2022 je Trio Bohémo, který hraje ve složení Matouš Pěruška – housle, Kristina Vocetková – violoncello a Jan Vojtek – klavír.

Cenu jim včera předal generální ředitel České filharmonie David Mareček spolu s dramaturgem Českého spolku pro komorní hudbu Radkem Křižanovským a jednatelem Českého spolku pro komorní hudbu Jiřím Ludvíkem.

Po roce opět máme tu radost a čest udělit Cenu Českého spolku pro komorní hudbu. Dalším z držitelů tohoto prestižního ocenění se stává Trio Bohémo. Mladí hudebníci spolu vystupují relativně krátce, soubor vznikl v roce 2019. Za dobu své působnosti ovšem dokázali uspět v řadě českých i mezinárodních soutěží, debutovali v sálech zvučných jmen, jako např. Wigmore Hall,“ zdůraznil dramaturg Českého spolku pro komorní hudbuRadek Křižanovský

Cena Českého spolku pro komorní hudbu nás nesmírně potěšila, protože založením našeho souboru jsme si přáli následovat silnou tradici české komorní hry a klavírnímu triu se věnovat na sto procent. Jsme moc rádi, že naše práce nezůstala bez povšimnutí odborné veřejnosti a věříme, že se nám díky tomuto ocenění podaří hrát častěji i na českých pódiích. Stejně jako komorní hudba je v každém ohledu ukázkou týmové práce, tak i tato cena patří všem, co nám na naší cestě fandí – v první řadě našim rodinám a nejbližším, ale také všem, kteří společně s námi na koncertech prožívají všechny příběhy a neopakovatelné momenty, které hudba přináší,“ uvedli členové Tria Bohémo.

Součástí Ceny Českého spolku pro komorní hudbu je grafický list od české malířky a grafičky Míly Fürstové, peněžitá odměna a koncert ve Dvořákově síni Rudolfina, který se uskuteční v rámci sezony 2024/2025 Českého spolku pro komorní hudbu. O laureátovi za rok 2022 rozhodla porota ve složení Jaroslav Kulhan, Jiří Hlaváč, Jiří Panocha, Josef Špaček ml., Marek Šulc, Miroslav Sekera a Radek Křižanovský.

Cena Českého spolku pro komorní hudbu existuje od roku 1981 a je udělována souborům, jejichž členům není v průměru více než 35 let. Za čtyřicet let existence byla Cena ČSKH udělena dvaatřicetkrát. Jako první ji získalo Kocianovo kvarteto, naposledy za rok 2021 Belfiato Quintet.

Trio Bohémo vzniklo v roce 2019. Navzdory tomu, že jsou všichni členové z České republiky, potkali se až během studií v maďarské Budapešti a krátce na to se rozhodli zformovat klavírní trio. Již po několika měsících od svého založení obdrželi druhou cenu na prestižní soutěži Gianni Bergamo Award ve švýcarském Luganu. Na základě tohoto soutěžního úspěchu obdrželi pozvání ke spolupráci s italskou společností Le Dimore del Quartetto, která jim později udělila cenu Soubor roku 2021. V létě 2021 obdrželi na festivalu ISA v Rakousku ceny za nejlepší interpretaci díla vídeňského klasicismu, Bohuslava Martinů a české moderní komorní hudby a vyhráli Mezinárodní soutěž Filippo Nicosio Award v Itálii. V září 2021 trio dostalo první cenu a cenu publika na Mezinárodní soutěži Johannesa Brahmse v Rakousku a v říjnu 2021 se stali vítězi mezinárodní soutěže Parkhouse Award v Londýně. V únoru 2022 byli hosty In Tune show v BBC Radio 3. V březnu 2022 získali první cenu a cenu za nejlepší provedení skladby Statyse Vainiunase na Mezinárodní soutěži Stasyse Vainiunase v litevském Vilniusu a o několik dní později v Německu na Mezinárodní soutěži Josepha Joachima druhou cenu (první cena nebyla udělena) a cenu za nejlepší provedení moderní skladby. V létě 2022 jim byla udělena cena pro nejlepší komorní soubor s klavírem na festivalu ISA v Rakousku. V březnu 2023 trio získalo první cenu, cenu za nejlepší interpretaci skladeb Josepha Haydna a cenu publika na mezinárodní soutěži komorní hudby Joseph Haydn Wettbewerb ve Vídni. Za krátkou dobu své existence Trio Bohémo vystoupilo ve významných světových sálech a další pozvání jsou již na programu další sezony.
 

Kontakt:
Luděk Březina
T:
736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi