Nastavení cookies

Kam za současným sklem a bižuterií? Do Jablonce!

14.06.2023 11:52|příspěvkové organizace

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů. 

 

Letošní ročník jabloneckého trienále bude probíhat v hlavní budově muzea od 16. června až do 7. dubna 2024. Hlavní výstavou projektu je tradičně přehlídka toho nejlepšího, co se během posledních tří let objevilo v užitkovém skle a bižuterii na českém trhu, pod názvem TRENDY.DESIGN.PRODUKCE. Své výrobky na ní představí 48 firem, značek a studií z 5 evropských zemí. „I tentokrát jsme vybrali účastníky nejen z Česka, ale i Německa, Rakouska, Slovenska a Turecka, pokud přišli na český trh s novými, často inovativními produkty“ uvedl hlavní kurátor projektu Petr Nový. „Scénografie, která vizuálně nápaditě propojuje výrobky s obalovými materiály, je dílem designérské dvojice Boris Klimek – Lenka Damová,“ dodal. Nejlepší výrobky ocení medailemi pětičlenná mezinárodní komise složená z odborníků z Česka, Německa, Polska, Španělska a Ukrajiny, pro muzeum je zhotovila jablonecká vyšší uměleckoprůmyslová škola. Svou cenu udělí i veřejnost, která bude moci hlasovat po celou dobu konání výstavy.

 

 

 

Společně s hlavní výstavou se návštěvníkům představí výstavní projekty CESTA KE HVĚZDÁM a MATERIÁL: SKLO – OBALY. Všechny lze navštívit do 12. listopadu. 

CESTA KE HVĚZDÁM, instalovaná v atypické prosklené muzejní přístavbě, společně prezentuje díla tři talentovaných umělců do 35 let – Miroslavy Ptáčkové, Tomáše Prokopa a Františka Jungvirta, výrazných osobností nastupující generace sklářských výtvarníků, často již s mezinárodním renomé. 

 

Přehlídku výrobků současných českých výrobců obalového skla nazvanou MATERIÁL : SKLO – OBALY návštěvníci objeví ve stálé expozici skla. „Poprvé se naše muzeum aktivně zapojí do tématiky ochrany životního prostředí a ukážeme sklo jako 100% a donekonečna recyklovatelný materiál. Na výstavu naváže edukační program pro veřejnost a školy zahrnující jak nové poznatky o recyklaci skla, tak dílnu zaměřenou na jeho upcyklaci – tedy využití skleněného výrobku za novým účelem“, poznamenala ředitelka muzea Milada Valečková. 

 

V prosinci projekt trienále nabídne výstavu COMPUTER & JEWELLERY, rozvíjející téma stejnojmenného šperkařského sympozia. Jsou věnovány autorskému šperku reflektujícímu uvedené téma. Zatímco sympozia se zúčastní 5 umělců ze 3 zemí, na výstavě budou zastoupeny tři desítky šperkařů. V závěru roku bude také zahájeno symposium vánočních ozdob, které propojí trojici současných designérů s výrobci a společně vytvoří 3 originální kolekce, které obohatí stálou expozici muzea.

 

Trienále je hlavním výstavním projektem muzea. Na minulý ročník 2020 zavítalo i přes covidová omezení více než 21 tisíc návštěvníků a věříme, že jich letos bude ještě více. Nabízíme jim samozřejmě i naše tři stálé expozice, když poslední z nich, věnovaná vánočním ozdobám, byla otevřena teprve vloni,“ dodala na závěr ředitelka muzea Milada Valečková.

 

 

 

 

 

Podrobnosti k programu Trienále na https://www.trienale-jablonec.cz

 

Reklamní video k Trienále zde.

 


Kontakt:
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
www.msb-jablonec.czhttps://www.facebook.com/msbjablonec

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi