Nastavení cookies

V Bratislavě jednali ministři kultury V4

28.06.2023 15:45|ministerstvo

Ve dnech 26. a 27. června se v atriu Slovenské národní galerie v Bratislavě uskutečnilo 32. setkání ministrů kultury zemí Visegrádské skupiny. Zúčastnila se ho ministryně kultury Slovenské republiky Silvia Hroncová, náměstek ministra kultury České republiky Michal Šašek, ministr kultury a kulturního dědictví Polské republiky Piotr Gliński a ministr kultur a inovací Maďarska János Csák se svými delegacemi.

 

Hlavním tématem setkání byly perspektivy záchrany lokalit kulturního dědictví postižených mimořádnými událostmi. Slovensko jako předsednická země V4 si toto téma vybrala nejen z důvodu požáru v Banské Štiavnici, ale i pro přetrvávající ničení památek UNESCO Ruskem na Ukrajině. 

Ministři kultury V4 projednali možnosti prohloubení spolupráce a vzájemné pomoci při ochraně kulturního dědictví, přičemž zdůraznili, že tato problematika je komplexní a obsahuje preventivní i reaktivní prvky. Jedním z nástrojů adresnější pomoci by mohlo být podle ministrů vytvoření společné platformy pro mimořádné události, v rámci které by docházelo k efektivnější mobilit expertů. Ministři se též shodli, že země V4 by měly využít zkušeností ze spolupráce v oblasti ochrany kulturního dědictví ve prospěch Ukrajiny a jejích obyvatel. 

Součástí 32. setkání ministrů kultury zemí V4 bylo také udělení Mezinárodní visegrádské ceny za podporu a rozvoj spolupráce zemí V4 v kulturní oblasti. Zástupci čtyř zemí se ještě v roce 2021 rozhodli cenu udělit Národnímu centru kultury Polska se sídlem ve Varšavě, ale kvůli protipandemickým opatřením ji nebylo možné osobně předat. K tomu došlo až nyní. Národní centrum kultury Polska se zaměřuje na rozvoj a profesionalizaci kulturního sektoru prostřednictvím zvyšování kvalifikace manažerů, a zároveň na udržování a propagaci národních a státních tradic spolu s polským kulturním dědictvím a též na podporu kulturního vzdělávání a pěstování zájmu o kulturu a umění.

Ministři kultury zemí V4 se po diskusi dohodli na následujícím laureátovi Mezinárodní visegrádské ceny, kterým se pro rok 2024 stane SoundCzech-Proexportní hudební kancelář, jejímž cílem je pomáhat hudbě v zahraničí bez ohledu na hudební žánry. Dalšími dvěma nominovanými subjekty byl Mezinárodní festival dokumentárních filmu Ji.hlava a Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest.

„Velmi si vážíme činnosti všech nominovaných kandidátů, kteří svojí aktivitou přispívají k podpoře a rozvoji kulturní spolupráce zemí V4. Partnerská ministerstva za vítěze vybrala SoundCzech, neboť hudba je univerzálním jazykem a má jedinečnou, kreativní a soudržnou sílu pro společnost i jednotlivce. To je také cílem SoundCzech, jenž se neustále snaží o propojování a prohlubování spolupráce hudebních profesionálů a umělců V4 regionu prostřednictvím společných prezentací a networking,“ uvedl náměstek Šašek.

Foto: Ministerstvo kultury Slovenské republiky


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi