Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa se setkal s velvyslancem USA

17.07.2023 13:20|ministerstvo

Ministr kultury Martin Baxa přijal dne 17. července 2023 v Nostickém paláci velvyslance Spojených států amerických J.E. Bijana Sabeta. Tématem rozhovoru se stala záchrana kulturního dědictví na Ukrajině a pomoc poskytovaná oběma státy ukrajinským umělcům, kteří museli uprchnout ze země.

 

Dalším předmětem jednání byla také spolupráce v oblasti filmového průmyslu. Pan velvyslanec v této souvislosti ocenil filmovou a audiovizuální spolupráci obou zemí, zajímal se o přípravu novely zákona o audiovizi a o posun v oblasti filmových pobídek.  Oba se shodli na tom, že Česká republika má nejen krásné lokace, ale vysokou profesionalitu v oblasti filmu a audiovize.

 

Obě strany potvrdily, že česko-americké bilaterální kulturní výměny jsou na velmi dobré úrovni a odehrávají se především v rámci přímé spolupráce mezi kulturními institucemi. Jako jeden z mnoha příkladů zmínil ministr spolupráci Národního muzea s institucemi jako jsou Archiv Metropolitní opery v New Yorku nebo Getty Museum v Los Angeles. Za další doklad vysoké úrovně našich kulturních vztahů považuje ministr Baxa i to, že se v letošním roce podařilo navrátit umělecké předměty rodině Blochových, které jim byly odcizeny za druhé světové války nacisty.  V září 2021 byl zase ČR navrácen vzácný renesanční štít ze sbírky Františka Ferdinanda d'Este ze zámku Konopiště. Štít byl rovněž ukraden nacisty za druhé světové války, posléze byl v majetku soukromého sběratele, který jej roku 1977 daroval Philadelphia Museum of Art.

K významným událostem reprezentace české kultury v USA v nadcházejícím roce bude koncertování Česká filharmonie v Carnegie Hall v prosinci 2024. V čele s dirigentem Semjonem Byčkovem odehraje těleso tři koncerty. Na poli hudby patří USA k tradiční destinaci, kam se naše hudební soubory opakovaně vracejí. V únoru letošního roku uskutečnila po padesáti letech turné po USA Filharmonie Brno. Turné, se sedmi koncerty v sedmi městech USA, bylo podpořeno z rozpočtu Národního plánu obnovy.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi