Nastavení cookies

Kde se vzali Češi v americké občanské válce Píše se rok 1864… vojska generála Lee táhnou krajem

28.08.2023 09:10|příspěvkové organizace

Zajímavé akce Vás čekají první víkend v září v našem muzeu. Jako první se v pátek 1. 9. v 17:00uskuteční přednáška Mgr. Marka Vlhy, Ph.D. s názvem Kde se vzali Češi v americké občanské válce.

 

Ve válce Severu proti Jihu z let 1861 až 1865 bojovaly také stovky Čechů, v drtivé většině na první straně. Začátek nejkrvavějšího konfliktu amerických dějin je zastihl jako přistěhovalce, kteří ve své nové domovině žili zpravidla několik málo let. Padesátá léta 19. století totiž přinesla fenomén masového vystěhovalectví z českých zemí, jež nejvýrazněji směřovalo právě do USA. Výzkumy učiněné v posledních desetiletích nám umožňují pochopit tuto problematiku jak z české, tak americké perspektivy. Přednáška nastíní socioekonomické pozadí českého vystěhovalectví a mýty, které se o něm dodnes tradují, komplikovanou orientaci čerstvých přistěhovalců v dramaticky rozděleném soustátí a jejich postoje k otrokářství. Přiblížíme pokusy založit českou jednotku, osudy největších českých kontingentů v amerických plucích a základní kontury služby v armádách obou stran. Zkušenost na Jihu a na Severu byla v mnohém odlišná, což se v důsledku projevilo i ve výrazné dezerci českých vojáků jižanské Konfederace. V neposlední řadě se pokusíme vykreslit obraz Čechů v americké společnosti, který se rodil právě ve třetí čtvrtině 19. století, a pokusíme se ukázat, co bylo na příběhu českých přistěhovalců v občanské válce ve srovnání s jinými evropskými imigranty univerzální a co jedinečné.

 

Po přednášce si od 18:30 můžete vychutnat oldtime music „Když Sever válčil s Jihem“ v atriu muzea (sloupovém sále) se skupinou 9th Illinois String Band z České Lípy. V rámci stylového hudebního večera zazní tři tematické vstupy: písně americké občanské války; písně po americké občanské válce do roku 1900; vznik amerického country a jeho vliv na českou trampskou muziku.

 

Oficiální videoklip zde: https://youtu.be/lWMFYF_aZ84

 

Na páteční tematiku naváže v sobotu 2. 9. od 10:00 program s názvem Píše se rok 1864... vojska generála Lee táhnou krajem. Za hradbami našeho muzea můžete navštívit tábor z americké občanské války a zhlédnout i jednu z bitev. Účast nahlásily jednotky reenactorů z Německa, Polska, Česka i Slovenska. 

Pro veřejnost bude tábor otevřen od 10:00 ... aneb nebojte se, najděte a vyzpovídejte si svého vojáka. A co pro Vás bude připraveno? Můžete zažít výcvik nováčků, podívat se na prezentaci zkušených veteránů, umotat sobě dobovou munici, sáhnout si na Gatlingův kulomet, poslat pohlednici z fronty, ale také ochutnat poctivý vojenský chléb.

 

Bitevní ukázka přijde na řadu v 15:00, po ní bude následovat nástup v táboře a slavnostní povýšení důstojníka v poli. 

Pořadatelé: Město Uherský Brod | Dům kultury Uherský Brod | Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě | Šermířský klub Uherský Brod 


Kontakt:
Robert Provodovský

produkční, pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 603 370 227
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi