Nastavení cookies

Na Pražském hradě zaparkuje intergalaktická krása českého designu

12.09.2023 17:27|příspěvkové organizace

Designblok uvádí premiéru hlavní výstavy 25. ročníku a největšího putovního projektu Designblok Cosmos.

 

Designblok, nejvýznamnější festival designu ve střední a východní Evropě, odtajnil podobu očekávané hlavní výstavy 25. ročníku, zvané Designblok Cosmos. S podtitulem Intergalaktická krása českého designu se návštěvníkům v prostorách Královské zahrady Pražského hradu otevře mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Mezinárodní přesah má také druhý projekt, který bude k vidění v areálu prezidentského sídla – v Míčovně Pražského hradu se českým návštěvníkům poprvé představí úspěšná výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku Made by Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Obě výstavy bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023.

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítlo do exteriérové výstavy – kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr Jany Zielinski a Jiřího Macka uvede autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování na požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývají zrcadla, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. 

Putovní výstava Designblok Cosmos procestuje svět, bude nositelem praporu českého skla v zahraničí, a právě její nomádská povaha mě při vytváření designu expozice inspirovala nejvíc. Mým cílem bylo vytvořit pořádnou show, pojízdný cirkus, který představí návštěvníkům design v trochu jiném světle, než jsou zvyklí, a přitom nabídne audiovizuálně působivý zážitek. Zároveň bylo třeba splnit všechny požadavky na technické zpracování. Jedná se přeci jen o mobilní objekt, který musí umožnit snadnou instalaci a deinstalaci a během transportu fungovat jako klasický návěs nákladního automobilu,“ objasnil architekturu výstavy designér Jan Plecháč. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílel festival elektronické hudby a nových médií Lunchmeat. Originální sound design, který zároveň celou výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid.

Spojovacím článkem vystavených děl je použitý materiál, kterým je pro Česko tak tradiční sklo, a spektakulární instalace ve formě nekonečné kosmické pouti, pro kterou navržená díla vznikla. Výstava je oslavou 25 let pražského festivalu Designblok a cesty, kterou český design a společnost za poslední čtvrtstoletí společně ušly – právě CESTU si Designblok vytyčil jako hlavní téma jubilejního ročníku. Originální objekty umně pracují s luminiscencí a reprezentují nejen svobodný přístup autorů k tvorbě a materiálu, ale také zcela rozdílné technologie výroby, tradice, know-how českých továren a manufaktur, řemeslo i nejnovější přístupy a experimenty. Designblok Cosmos si zároveň pohrává s odrazy i nekonečnem. Otázku, zda je vesmír konečný, nebo ne, však nechává nezodpovězenou, stejně jako záhadu lidské inspirace. Přináší ale názor, že vnitřní vesmír je odrazem toho vnějšího, a naopak.

Pythagoras věřil, že kosmos je opakem chaosu, tmy, temné propasti, kde se žádné tvary nevyskytují. Designblok Cosmos jsme připravili tak, aby byl nositelem tvarů děl, která vytvořili ti nejlepší z české designové scény ve spolupráci se špičkovými výrobci a mistry řemesla. Věříme, že se Designblok Cosmos stane lákadlem, které širokou veřejnost v Čechách i v zahraničí přivede ke zkoumání vesmíru českého designu a zároveň povede každého návštěvníka k ponoření se do vlastního vnitřního světa,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. 

Mimořádná expozice Designblok Cosmos vznikla díky klíčové podpoře Nadace PPF. „Věříme v český talent a také v odvahu, vize a sny, touhu dokázat něco výjimečného a schopnost zanechat svůj otisk ve světě. Mám radost, že se Nadaci PPF daří dělat to, co jsme si před čtyřmi lety při jejím založení určili jako hlavní cíl – pomáhat úspěšným, ambiciózním českým projektům, aby se mohly dál rozvíjet, zlepšovat a obstát i v mezinárodním srovnání. Mobilní expozice českého sklářského designu Designblok Cosmos perfektně zapadá do těchto principů a hodnot. Svým námětem a výběrem skla jako ústředního materiálu vychází z několikasetleté tradice českého sklářství, které respektuje celý svět. Zároveň prezentuje díla vybraných osobností současného českého designu, který získává v zahraniční stále větší uznání. My však věříme, že má ještě větší potenciál a zaslouží si podporu, aby za hranicemi České republiky mohl získat další zaslouženou pozornost a příležitosti. Podpora výstavy Designblok Cosmos zároveň zapadá do generálního partnerství celého festivalu Designblok, kterého se skupina PPF od letošního roku ujala,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Umístění výstavy v areálu Pražského hradu, jakožto první zastávce putování, umožnila záštita prezidenta Petra Pavla, kterou letos festivalu udělil, a partnerství Správy Pražského hradu. „Máme radost, že český design bude prezentován na Pražském hradě, a to hned dvěma výstavami – Made by Fire a Designblok Cosmos. Naší ambicí je ukazovat to nejlepší z kultury a kreativních odvětví, proto pro nás byla spolupráce s Designblokem jasnou volbou. Je skvělé, že i slavnostní galavečer, kdy proběhne předávání Cen Designbloku, se uskuteční zde na Pražském hradě. Český design si to rozhodně zaslouží,“ poznamenala Veronika Wolf, kulturní a programová ředitelka Kanceláře prezidenta republiky.

Designblok i výstavu Designblok Cosmos podpořilo rovněž Ministerstvo kultury ČR. „Designblok slaví čtvrtstoletí svého působení, a to je ta nejlepší příležitost k ohlédnutí i k dalšímu rozletu. Reprezentativní výstava současného designu Designblok Cosmos takovým vyslancem nových vizí může být. Výstava Cosmos divákům nabízí svět umu českých designérů i mistrovství českých producentů. Věřím v úspěšnou misi Cosmu nejenom zde, u nás doma, ale i za hranicemi, kam brzy také zamíří. Přeji výstavě Designblok Cosmos úspěšné putování!“ dodal ministr kultury ČR Martin Baxa.

Premiéra na Designbloku odstartuje světové turné, které bude šířit dobré jméno kreativního talentu tuzemských tvůrců a českého designu obecně. První zahraniční zastávkou projektu bude prestižní Milano Design Week v roce 2024. Výstavu Designblok Cosmos doplní obsáhlý katalog s originálními fotografiemi od Václava Jiráska, který je další vrstvou projektu. 

Partnerem výstavy se stala sklárna AGC, která na základě návrhu Jana Plecháče dodala soustavu zrcadel. „Autory výstavy Designblok Cosmos přivedl k nápadu obložit interiér zrcadly motiv nekonečna. A protože jsme v letošním roce uvedli na trh prémiová skla Mirox 4Green+, tedy ekologická bezolovnatá zrcadla na vodní bázi, bylo propojení spolupráce s Designblokem ideálním řešením k jejich představení veřejnosti. Pro výstavu Cosmos bylo v Kryrské sklárně vyrobeno více než 170 tabulí. Jsme hrdým partnerem Designbloku a těší nás, že magický zážitek zrcadlení uvnitř galerie umocní právě skla od AGC,“ popsala za partnera výstavy Petra Takáčová, manažerka marketingové komunikace pro střední Evropu, AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group.

Hlavním mediálním partnerem výstavy Designblok Cosmos je originální český magazín Dolce Vita, který výstavě věnuje část říjnového vydání. To bude k zakoupení v ikonickém kiosku K-67 od slovinského architekta Saši Mächtiga před budovou Veletržního paláce Národní galerie Praha. 

Neméně výjimečným protějškem v areálu Pražského hradu bude společný projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku nazvaný Made by Fire, který navazuje na úspěšné uvedení na jaře na největším světovém festivalu designu v Miláně. Výstava nabídne téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky na pozadí aktuálních společenských otázek. Výběr kurátorek, kterými jsou publicistky Danica Kovářová a Eva Slunečková, nechá nahlédnout také do procesu vzniku jednotlivých objektů. Zastoupeni jsou progresivní současní designéři, mistři oboru i mladí autoři na počátku svých kariér. Architektuře výstavy dal podobu designér Maxim Velčovský společně se studiem edit! architects a k vidění bude v prostoru Míčovny Pražského hradu.

25. Designblok proběhne od 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, Uměleckoprůmyslovém museu, Míčovně a Královské zahradě Pražského hradu a na dalších lokacích po Praze. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023

 

 

Kontakt:
Patrik Florián

T: +420 725 280 613
E: patrik.florian@profilmedia.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi