Nastavení cookies

Filmy s českou účastí Hranice a Světloplachost vezou ceny z Benátek

11.09.2023 18:11|příspěvkové organizace

Na jednom ze tří neprestižnějších světových filmových festivalů uspěly dva filmy s českou účastí.

 

Film Hranice režisérky Agnieszky Holland uvedený v hlavní soutěži Venezia 80 získal Zvláštní cenu poroty a hned několik nestatutárních cen. Snímek Světloplachost režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka, který byl uveden v sekci Giornate degli Autori (Zvláštní uvedení), si odváží cenu Europa Cinemas Label. 

 

"Jsem hrdá, že Státní fond kinematografie přispěl k vzniku takovéhoto filmu. Film Hranice je přesně tím filmem, který zpracovává aktuální společenská, politická témata a rozvíjí kritický dialog a diskusi o těchto tématech. Upozorňovat na problémy společnosti a klást nepříjemné otázky je jedním z úkolů kinematografie", komentovala ocenění filmu ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. 

 

Snímek Hranice režisérky Agnieszky Holland ocenila porota hlavní soutěže benátského festivalu Zvláštní cenou poroty. Film navíc získal hned několik nestatutárních cen. Cenu Young Cinema Award (ARCA Cinema Giovani Award), která je udělována pod heslem "Duch času: pohled do současnosti". Ocenění Cinema Sarà Award udělovanou porotou složenou z pěti mladých lidí a organizovanou Cineteca Italiana di Milano s následujícím vysvětlením: "za odvahu odsoudit pokrytectví systému přijímání uprchlíků na hranicích Evropy a nechat nás na vlastní kůži syrově a realisticky zažít hrůzu a krutost těch, kteří pracují ve jménu nacionalismu." Cenu Cinema for UNICEF, tradičně udělovanou filmu, který nejlépe zohledňuje problematiku práv dětí. Stejné ocenění získalo Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, které soutěžilo v hlavní soutěži MFF v Benátkách v roce 2019.

Ocenění Sorriso Diverso Venezia 2023 za nejlepší zahraniční film je udělováno společensky významným dílům, která zosobňují rozmanitost a chrání zranitelnost lidských bytostí. UNIMED Award – Cenu za kulturní rozmanitost udělují tradičně studenti univerzitní sítě z evropských zemí a dalších oblastí světa a na film Hranice vyzdvihnuli "schopnost vyprávět o jednom z velkých dramat naší doby, které se odehrává jen pár kroků od nás a nutí nás vyrovnat se s vlastním svědomím".

Hranice byla, společně s italským filmem Io Capitano Mattea Garroneho, udělena cena Zelená kapka pro film, který nejlépe interpretuje hodnoty ekologie a udržitelného rozvoje, se zvláštním zřetelem na zachování planety a jejích ekosystémů pro budoucí generace, na životní styl a spolupráci mezi lidmi. Porota výběr komentovala slovy: 
"oba filmy se zabývají tématem migračních procesů a nastiňují jejich lidské a politické aspekty. Dvě skutečné současné odysey, vyprávěné s dramatickou účinností a skvělým poetickým ztvárněním, které dobře reprezentují historický okamžik, v němž jsou lidské migrace humanitárním a ekologickým fenoménem, tragickým znakem hluboké krize identity a hodnot současné společnosti." Českým producentem polsko-česko-francouzsko-belgického snímku je Šárka Cimbalová ze společnosti Marlene Film Production, snímek koprodukovala také Česká televize. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 4 mil. Kč. 

Slovensko-česko-ukrajinský film Světloplachost se nachází na pomezí hraného filmu a dokumentu a sleduje osudy dvou dětí, které se s rodinami ukrývají před válkou v charkovském metru. Cenu Europa Cinemas Label uděluje síť evropských kin Europa Cinemas. Díky ocenění získá film propagační podporu Europa Cinemas a širší distribuci díky finanční pobídce pro kina ve státech Evropské unie. Příběh ze současné Ukrajiny produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je Jakub Mahler z České televize. Film podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě pro minoritní koprodukce a ze systému filmových pobídek, neboť se část natáčela i v České republice.  

 

 

Hranice / Green Borders / Zielona Granica

Sekce: Hlavní soutěž Venezia 80                                                                       
Hraný / Polsko, ČR, Francie, Belgie, 2023 / 147 min.
Režie: Agnieszka Holland
Producenti: Marcin Wierzchoslawski – Metro Films (PL), Agnieszka Holland, Fred Bernstein – Astute Films (USA), Šárka Cimbalová – Marlene Film Production (ČR), Maria Blicharska & Damien McDonald - Blick Productions (FR), Diana Elbaum & David Ragonig - Beluga Tree (BE), Dominika Kulczyk, Emir Külal Haznevi
Český koproducent: Česká televize 
Podpora Státního fondu kinematografie: minoritní koprodukce 4 mil. Kč. 

 

 

Světloplachost / Photophobia / Svetloplachosť 

Sekce: Giornate degli Autori (Special Event)
Hraný, dokumentární / Slovensko, ČR, Ukrajina, 2023 / 71 min.
Režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík
Producenti: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková – Punkchart Films (SK), Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová – Cinémotif Films (ČR)
Český koproducent: Jakub Mahler – Česká televize 
Podpora Státního fondu kinematografie: minoritní koprodukce 4 mil. Kč. 
Podpora ze systému filmových pobídek: 500 tis. (evidence)

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi