Nastavení cookies

Novoměstský hrnec smíchu má komedie Přání k narozeninám, cenu poroty film Buko

18.09.2023 12:48|ministerstvo

Cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu dnes na 45. ročníku Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují získala komedie Přání k narozeninám režisérky Marty Ferencové. 

 

Při jeho sledování diváci strávili smíchem 29,1 procenta promítacího času. A právě délka smíchu v soutěži rozhoduje. Hlavní cenu festivalu od odborné poroty, Zlatý prim, získal snímek režisérky Alice Nellis Buko, řekla ČTK mluvčí festivalu Kateřina Toholová.

Zatímco ceny poroty organizátoři festivalu předali na začátku dnešního závěrečného večera, s oznámením divácké ceny museli počkat až po dnešním večerním promítnutí a změření délky smíchu v publiku u posledního soutěžního snímku. Tím byl právě snímek Přání k narozeninám. Rekord ceny smíchu drží Kameňák Zdeňka Trošky z 25. ročníku v roce 2003 s 36,75 procenta prosmátého času.

Cenu pořadatelů za nezapomenutelné role v komediálních filmech si dnes při slavnostní zakončení festivalu převzal Luděk Sobota. Cenu pořadatelé udělili potřetí. Připomněli, že Luděk Sobota, který letos oslavil 80. narozeniny, má na kontě přes 40 filmových rolí, přes 20 seriálových rolí, 30 dokumentárních filmů, nespočet divadelních představení, krátkometrážních filmů, účinkování v mnoha televizních i rozhlasových pořadech. Loni byla laureátem ceny herečka Daniela Kolářová, v roce 2021 si cenu za přínos české komedii převzal Petr Nárožný.

Film Buko, podle rozhodnutí poroty zvítězil i v dalších dvou kategoriích, když cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala za roli Jarmily Anna Cónová a cenu za kameru Matěj Cibulka.

Cenu za nejlepší režii porota udělila Janu Prušinovskému za film Grand Prix. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon dostal za roli Romana ve stejném filmu Kryštof Hádek. Tři ceny porota udělila tvůrcům filmu Děti Nagana. Cenu za nejlepší scénář získal Dan Pánek, za hudbu Jiří Hájek a cenu za výkon mladého umělce herec Tom Brenton, který měl v Dětech z Nagana hlavní dětskou roli.

V soutěži letos bylo celkem 11 snímků, diváci je mohli postupně vidět od neděle 10. září. Loni bylo v soutěži 18 snímků a hlavní cenu získal snímek Mimořádná událost, který s 33 procenty prosmátého času získal i cenu Novoměstský hrnec smíchu.

Filmová představení letos navštívilo zhruba 3500 diváků, z nichž asi 2500 přišlo na filmy v soutěžní sekci. "Průměrná návštěva na soutěžní komedii byla v průměru rekordních téměř 226 diváků," uvedla Toholová. Součástí festivalu byl i doprovodný program, například koncerty kapel a zpěváků.

Vznik festivalu sahá do roku 1978, kdy se konal nultý ročník a čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se akce jmenovala Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu a posledních sedm let nese název Festival české filmové komedie.
 

Foto: Režisérka Alice Nellis převzala hlavní cenu Zlatý prim 45. ročníku Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují za film Buko, 15. září 2023, Náchodsko.ČTK/Taneček David
 

Zdroj: ČTK
Odkaz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi