Nastavení cookies

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást jednal chargé d´affaires Ukrajiny Vitalijem Usatym

12.09.2023 17:10|ministerstvo

Náměstek Chrást na setkání informoval o své nedávné cestě na Ukrajinu, kde ve Lvově zahájil akci Měsíc autorského čtení – Větrné mlýny.

 

V rámci pracovní cesty se náměstek Chrást setkal také se starostou města Lvova Andrijem Sadovym, se kterým projednal možné zapojení ministerstva do přípravy projektů arteterapie, která velmi pomáhá obětem válečných hrůz. Náměstek Chrást informoval, že se již nyní rýsují projekty v této oblasti, které bychom mohli ukrajinské straně nabídnout a pomoci realizovat. 

„Je nesmírně nutné v aktuálních debatách o pomoci Ukrajině neustále zdůrazňovat, že obětí zlovolné agresi ze strany Ruské federace je i ukrajinská kultura a kulturní dědictví Ukrajiny, čímž je prováděn útok na vlastní identitu ukrajinského národa. Musí být proto našim společným zájmem získat podporu i pro ochranu kulturního dědictví a na tom náš rezort kontinuálně pracuje“, řekl náměstek Chrást během setkání. 

Ministerstvo v současné době připravuje zásobník projektů v oblasti kulturního dědictví, které by mohly být z České republiky podpořeny. Pan Chargé d´affaires Vitalij Usatyj přislíbil pomoc při vytipování vhodných projektů prostřednictvím ukrajinského ministerstva kultury. Oba se shodli na nutné podpoře i živého umění, ať už formou stipendií, či pomocí při realizaci kulturních aktivit v České republice. Náměstek Chrást informoval o programu tvůrčích stipendií v oblasti literatury pro ukrajinské spisovatele, který ministerstvo vypsalo v září a které se aktuálně vyhodnocuje. 


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi