Nastavení cookies

Náměstek ministra kultury předal medaile letošním laureátům amatérského filmu

03.10.2023 18:10|ministerstvo

Na Ministerstvu kultury ČR se dnes sešli čeští laureáti letošního 83. ročníku světové přehlídky neprofesionálního filmu UNICA, který proběhl v polovině září v italském Comacchio. 

 

Česká republika zde slavila historický úspěch se čtyřmi oceněnými filmy a cenou pro nejlepší filmovou kolekci. Medaile oceněným laureátům dnes v Nostickém paláci předal náměstek ministra kultury Michal Šašek.

 

Zlatou medaili na přehlídce amatérského filmu v Itálii získal film Beránek boží režiséra Ladislava Petreckého, stříbrnou medaili obdržely dva filmy, a to film Tremere od Lukáše Horáčka, který dokázal skloubit roli tvůrce a pedagoga salesiánského filmového kroužku, ve kterém se svými studenty natočil tento snímek a animovaný film Rubikova kostka z rukou Krystiny Ramanavy. Bronzovou medaili pak získal film Undo režiséra Jaroslava Wagnera.

Slavnostního předávání se zúčastnil režisér, scenárista a člen poroty UNICA 2023 Martin Štoll, předseda Českého výboru UNICA Jaroslav Kolčava, ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury MK Zuzana Malcová a ředitelka NIPOS Lenka Lázňovská a další čestní hosté.

UNICA (International Union of Cinema) byla založena v roce 1937 v Paříži, a díky tomu se řadí mezi nejstarší filmové festivaly na světě. Sdružuje národní filmové organizace, které zastupují amatérské a nezávislé tvůrce z dané země. Ty následně nominují soutěžní kolekci filmů do mezinárodního klání, které se odehrává každý rok v jiné zemi. UNICA tedy funguje na principu „olympijského klání“. Česká republika filmy nominuje z Celostátní přehlídky filmové tvorby České vize, kterou pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS.  V letošním roce oslavila 70. ročník.


 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi