Nastavení cookies

Ceny Designbloku 2023: Mezinárodní porota ocenila nejlepší počiny 25. ročníku. Grand Prix získal start-up Cake Houses s projektem konfigurovatelného domu 

09.10.2023 16:20|příspěvkové organizace

Designblok ocenil vítěze pětadvacátého ročníku. Ceny Designbloku v osmi kategoriích si odnesli tvůrci, kterým se podařilo oslovit mezinárodní porotu složenou z profesionálů v oblasti designu. 

 

Absolutním vítězem a držitelem Grand Prix (Ceny za mimořádný počin) se stala mladá firma Cake Houses debutující s projektem domu, který je zcela přizpůsobitelný na míru majiteli. Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design, hodnocenou samostatnou odbornou porotou, si odnesla Ineke Hans za projekt REX – první zálohovanou židli. Ceny byly dále uděleny za nejlepší školní prezentaci, nábytek, bytové doplňky, instalaci designéra a výrobce. Nově byla udělena Cena veřejnosti, do níž se skrze online hlasování zapojili tisíce návštěvníků festivalu. Vítěze vyhlásili poroty a organizátoři v neděli 8. října 2023 v rámci galavečeře v Rudolfově galerii na Pražském hradě.

Cílem Cen Designbloku je každoročně vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny napříč festivalem v předem stanovených kategoriích. Již podruhé pověřili organizátoři rozhodováním nezávislou mezinárodní porotu, která absolvovala prohlídku festivalu, aby důkladně poznala vystavené práce a jejich autory. V porotě 25. ročníku Cen Designbloku zasedli: Joseph Grima, architekt, editor, kurátor, zakladatel společností Alcova a Space Caviar, kreativní ředitel akademie The Design Academy Eindhoven, Birgitta Homburger, kreativní ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie, novinář a spoluředitel společnosti Dezeen Benedict Hobson a multidisciplinární designérka Simone Post. V čele zasedla jako prezidentka poroty zodpovědná za složení poroty a průběh hlasování Ineke Hans, nizozemská designérka a pedagožka, která je zároveň hlavní zahraniční hostkou Designbloku 2023. Vystavující designéři tak měli jedinečnou příležitost osobně prezentovat svá díla špičce evropských odborníků a zjistit, jak obstojí v mezinárodním srovnání. „Jako porota jsme na letošním Designbloku nehledali pouze krásu a úžas, snažili jsme se zaměřit zejména na inovaci. Žijeme v době, která si nežádá další nové produkty, ale kvalitní myšlenky. Myšlenky, které dokážou pozitivně ovlivnit životní prostředí a společnost nebo udržet řemesla a tradice naživu. Design má sílu posouvat svět kupředu,“ přiblížila smýšlení letošní poroty Cen Designbloku její prezidentka Ineke Hans.

V ostře sledované kategorii označující nejlepší nábytek porota ocenila značku mmcité, která v interaktivní a vizuálně působivé instalaci ve Veletržním paláci Národní galerie Praha vystavila kolekci Morse z dílny belgického Studia Segers. Přenáší v ní slavnou Morseovu abecedu do veřejného prostoru – krátké a dlouhé signály v podobě dřevěného sezení určeného do prostoru letištních hal, nádraží nebo i do exteriéru. Cenu za nejlepší bytový doplněk si odneslo studio LLEV za vázy PSYCHEE a nové zpracování sklenice INNATURA. Objekty jsou tvořeny technikou foukání skla do forem z lokální směsi mycelia, materiálu, jehož vývoji a zpracování se designéři Eva a Marcel Mochalovi dlouhodobě věnují. Titul za nejlepší instalaci designéra obdržela talentovaná německá designérkaMarie Radke, finalistka loňských cen Designblok Diploma Selection. Mezi firmami dominovala značka Moser s odvážnou expozicí, které vtiskl podobu kreativní ředitel společnosti Jan Plecháč. Právě instalace s levitujícím mrakem, na kterém plují skleněné vázy zaujala kromě odborníků také návštěvníky, kteří více než dvěma tisíci hlasy stvrdili vítězství značky Moser v kategorii Cena veřejnosti. Mezi školními prezentacemi zvítězila pražská UMPRUM s interaktivním projektem UMPRUM.Wav, který nabídl cestu k pochopení struktury hudby a nevšední pohled na hudební nástroje. Projekt poprvé představený během letošního milánského design weeku je výsledkem dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby.

Grand Prix (Cena za mimořádný počin) putovala značce Cake Houses, za kterou stojí Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek. Ve své tvorbě se trojice architektů rozhodla zkoumat architektonicky kvalitní, jednoduše konstruovatelné a zároveň univerzální rodinné bydlení 21. století. Představili koncept konfigurovatelného domu, který je možné individualizovat dle specifických potřeb budoucích obyvatel spojuje v sobě výhody typového domu a možnosti moderní technologie. Značka Cake Houses jako absolutní vítěz Designbloku získává možnost účastnit se na následujícím ročníku festivalu zdarma. „Cake Houses nás oslovily nejen koherencí myšlenek a kvalitní prezentací, ale také svým potenciálem celospolečenského dopadu. Jde o projekt, který může zlepšit život mnoha lidí,“ osvětlila volbu prezidentka poroty Cen Designbloku 2023 Ineke Hans.

Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design si odnesla za zcela jedinečný projekt první zálohované židle REX nizozemská designérka Ineke Hans. Speciálně pro tuto kategorii, která vznikla v roce 2021 a festival skrze ni motivuje designéry k udržitelné tvorbě, vzniká každý rok samostatná porota složená z profesionálů a publicistů v oblasti udržitelného designu. Letos v porotě zasedl děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimír Kočí, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová, zakladatelka, ředitelka institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Klepek Jonášová a další. Vítězka Ceny AGC Glass Europe za udržitelný design rovněž získává výstavní prostor na následujícím ročníku festivalu zdarma. 

25. ročník festivalu Designblok však zcela nekončí – výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu je možno zhlédnout až do neděle 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky.

 

 

SEZNAM VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ:

Nejlepší školní prezentace: UMPRUM – UMPRUM.wav 

Nejlepší nábytek: mmcité – kolekce Morse (designéři Studio Segers)

Nejlepší bytové doplňky: LLEV – vázy PSYCHEE, sklenice INNATURA

Nejlepší instalace designéra: Marie Radke

Nejlepší instalace výrobce: Moser (autor Jan Plecháč)

Cena AGC Glass Europe za udržitelný design: Ineke Hans – REX

Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Cake Houses (Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek)

Cena veřejnosti: Moser

 

ODBORNÁ POROTA CEN DESIGNBLOKU 2023:

Ineke Hans, prezidentka poroty, designérka a profesorka (Nizozemsko), Joseph Grima, architekt, editor, kurátor, zakladatel společností Alcova a Space Caviar, kreativní ředitel Academie designu v Eindhovenu (Velká Británie), Birgitta Homburger, kreativní ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie (Německo), Benedict Hobson, novinář, spoluředitel společnosti Dezeen (Velká Británie), Simone Post, multidisciplinární designérka (Nizozemsko)
 

ODBORNÁ POROTA CENY AGC GLASS EUROPE ZA UDRŽITELNÝ DESIGN 2023:

Tereza Bíbová, zástupkyně šéfredaktorky CZECHDESIGN, Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka a ředitelka institutu Cirkulární Ekonomiky, prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha, Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, Huy Pham, materiálový konzultant a designér, matériO

 

 

 

 

Kontakt:
Patrik Florián

T: +420 725 280 613
E: patrik.florian@profilmedia.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi