Nastavení cookies

Technické muzeum v Brně připravilo pro fanoušky retro počítačových her již čtvrtý ročník Víkendu herních legend

09.10.2023 15:51|příspěvkové organizace

Již čtvrtý ročník oblíbeného turnaje v počítačových a konzolových hrách 20. století pořádá pro širokou veřejnost Technické muzeum v Brně (TMB). 

 

Víkend herních legend 2023 se letos uskuteční v sobotu 14. října 2023, 10.00–17.00, ve 4. patře budovy muzea, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli a aktivně se ho může zúčastnit až sto dvacet fanoušků počítačových retro her ve věku od 10 do 99 let.

 

 

Co se týče historie této naprosto jedinečné soutěže v našem muzeu, její úplně první ročník se uskutečnil v roce 2019,“ uvádí jeden z organizátorů Víkendu herních legend, Martin Dobiáš, správce Technické herny TMB. „Jednalo se tehdy o doprovodnou víkendovou akci výstavy s názvem Retrogaming – Počátky osobních počítačů u nás. Tato výstava představovala historii výpočetní techniky od konce 70. let do konce 90. let minulého století se zaměřením na počítačové hry, domácí počítače a konzole z 80. a počátku 90. let minulého století. Návštěvníci si mohli také zahrát hry na historických počítačích ZX Spectrum „Gumák“, ATARI 800XL, SHARP MZ-821, TESLA ONDRA SPO 186 či si vyzkoušet letecký a automobilový trenažér nebo herní konzoli XBOX 360 se senzorem KINECT s ovládáním pohyby a gesty,“ pokračuje Martin Dobiáš.

Víkend herních legend připomíná fakt, že se v TMB nachází stálá expozice TMB Výpočetní technika zachycující velice podrobně jak historický vývoj počítačové techniky, tak i programování. Návštěvníci se zde seznámí s jednoduchými početními pomůckami, logaritmickými pravítky a tabulkami, klávesovým sčítacím strojem, elektronickými kalkulátory, analogovými počítači a poté i se samočinnými počítači nulté až třetí generace. A právě některé historické počítače z této zcela mimořádné expozice si mohou druhou říjnovou sobotu v TMB přihlášení účastníci Víkendu herních legend 2023 opět vyzkoušet v rámci FUN zóny, která je doplňkem k turnaji jako nesoutežní část akce. Zájemci si zahrají na osmibitových počítačích a herní konzolích nejen ze sbírkového fondu TMB, ale i ze Střední školy technické a ekonomické Brno, Olomoucká, která je partnerem této akce.

„Pro velký zájem se letos znovu bude hrát SUPER MARIO BROS., který vznikl v roce 1985 a TETRIS pocházející z roku 1989, obojí na platformě Nintendo NES. Nově si účastníci zahrají i klasiku od Namca s názvem GALAGA. V těchto hrách je cílem dosáhnout co nejvyššího skóre. A na závěr, jako zlatý hřeb dne čeká hráče vyřazovací turnaj v legendě PONG (1973) od Atari,“ upřesňuje Zbyněk Rederer, organizátor soutěže, který působí v TMB jako edukátor v kultuře a kurátor sbírkových a mobiliárních fondů v oborech Technické hračky a Didaktické pomůcky.

Soutěží se na konzolích na šesti herních stanovištích a na hladký průběh hry včetně dodržování pravidel dohlíží odborná porota. Tento již tradiční event přináší nepopsatelnou atmosféru, navíc ti nejlepší opět obdrží věcné ceny a poukazy od TMB a jeho partnerů: KONZOLIŠTĚ.cz, Bar Game Over, Buď Pilot, CHEMPLAST a.s., Retro-Use. Odměnu získají vždy tři nejlepší hráči z každého herního kola, přičemž hlavními cenami pro vítěze jsou konzole a poukazy na herní příslušenství. Hlavní losovanou cenou je letos hodina letu na profesionálním leteckém trenažéru,“ dodává Zbyněk Rederer.

Více informací včetně pravidel a pokynů k registraci na akci naleznou zájemci na webových stránkách: www.tmbrno.cz/akce/vikend-hernich-legend-2023/

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

 


Kontakt:
Zbyněk Rederer
organizátor Víkendu herních legend 2023
T: 775 908 565
E: rederer@tmbrno.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi