Nastavení cookies

Babka Blanka Šperková & Marianka, Adámek a Darianka.

10.10.2023 17:03|příspěvkové organizace

Umění, které snoubí různé generace, kombinuje tradiční řemeslo s novou formou a spojuje blízké navzájem, i když se všechny jiné komunikační kanály přeruší. I tak by se dala popsat díla, která vytvořila výtvarnice Blanka Šperková společně se svými vnoučaty.

 

Autorka unikátní techniky prstového pletení vytváří šperky i plastiky z drátu. K nové tvorbě ji v posledních letech inspirují vnoučata. Tak se také zrodila výstava Babka Blanka Šperková & Marianka, Adámek a Darianka.

 

Kresby vnučky Mariánky dostaly trojrozměrnou podobu prostřednictvím techniky, která by se dala nazvat autorčiným rukopisem. Jedná se o ručně pletené plastiky z kovového drátku a skleněných korálků, v početných barevných variacích a veselých formách. Později přibyly dvourozměrné obrazy podle kreseb o tři roky mladšího Adámka, více abstraktní, i když s jasným obsahem převážně "vodních nástrojů". A nakonec se přidávají i první kresebné pokusy jednoleté Dariánky s nadějí v pokračování započatého díla babičky s vnoučaty.

S přibývajícím věkem mi zůstalo už jen moje celoživotní hobby - pletení z drátu“, začíná své vyprávění Blanka Šperková. „S animovanými filmy, které jsem jezdila točit na Kolibu, jsem skončila hned po rozpadu republiky. Pak jsem se hodně věnovala loutkovému divadlu a knížkám, ale obojí jsem postupně odbourávala. A vedlejší činnost se stala hlavní. Navíc vnučka Mariánka, jejíž nejen prarodiče, ale i rodiče jsou výtvarníci, začala brzy a moc hezky kreslit. V době covidu mi posílali její obrázky mobilem a pro mne se staly skvělou inspirací. Začala jsem je přetvářet do objektů. Když jsme měly s vnučkou v Praze první společnou výstavu, slíbila jsem i vnukovi Adámkovi, který je o tři roky mladší, že další výstava bude už i jeho. Našim výstavám říkám Mariánky a Adámci. Už loni před Vánoci byly Mariánky a Adámci k vidění v Praze a teď už vystavujeme všichni,“ vysvětluje Šperková. „Adámci“ jsou takové vodní nástroje, ne jenom čistá abstrakce, nedaly se proto převést do 3D, a jde tedy o plošné zpracování. Figurky od Mariánky  jsou prostorové.

Mariánka už začíná kreslit moc realisticky, říkáme, že už umí nakreslit i psa u boudy, to už mne tak nebaví. A Adámkovy bagry a traktory taky pomalu dostávají konkrétnější podobu. Nejlepší je období, než děti začnou napodobovat knížky a postavy z filmů a seriálů. Proto se moc těším na třetí vnouče Dariánku, která má teď něco přes rok. Už má pastelky, tak jsme začaly“, dodává s úsměvem Šperková.

 

Akademická malířka Blanka Śperková se narodila roku 1948 v Banské Bystrici. Po studiu na Střední škole umělecko-průmyslové (oddělení grafiky) v Bratislavě vystudovala v Praze AMU (atelier loutkového výtvarnictví) a poté Vysokou školu umělecko-průmyslovou (atelier televizní a filmové grafiky u prof. Adolfa Hoffmeistra). Od roku 1974 žije a pracuje v Brně, kde se jí narodili synové Michal a Jakub.

V roce 1970 začala experimentovat s drátem. Od 1976 pracuje s tímto materiálem intenzivněji, inspirována dávnou tradicí slovenských dráteníků. Neužívá však jejich technologii, ale vyvinula si vlastní techniku pletení bez jehlic, či jiných nástrojů. Se svým minimalistickým používáním jednoho očka se dokáže vyjádřit jak v animovaném filmu, ve slepotiskové a monotypové grafice, ve volné plastice, tak i ve šperku. Tematické zaměření její práce směřuje od realističtější formy (figurativní, části lidského těla, zvířecí motivy) ke stylizovanějším formám, vždy však s jasným literárním podtextem. Využívá specifické vlastnosti drátěného přediva: vzdušnost, transparentnost, možnost vrstvit tvary do sebe a při instalaci se snaží využívat světla a stínu jako hlavního expresivního prvku. Účastní se mnoha kolektivních i sólových projektů doma i v zahraničí. Obdržela několik ocenění v různých oblastech své činnosti. Její práce se nacházejí v soukromých i státních sbírkách doma i v zahraničí.
 

 

 

 

 

Kontakt:
RNDr. Barbora Onderková

Tiskový a PR servis MZM
T: +420 602 812 682
E: bonderkova@mzm.cz

Akad. mal. Blanka Šperková
T: +420 602 737 294
E: blankasperk@email.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi