Nastavení cookies

České filmy na podzimních festivalech v roce 2023 

19.10.2023 16:38|příspěvkové organizace

Festivalový podzim se týká řady českých filmů, které byly vybrány na různé mezinárodní přehlídky. A jedná se jak o již oceňované filmy, které se rozjíždí na turné po celém světě, tak i o nové filmy, které budou mít světovou, evropskou nebo asijskou premiéru.

 

Film Hranice režisérky Agnieszky Holland, oceněný na filmovém festivalu v Benátkách, míří na další filmové festivaly po celém světě. Premiéru ve Spojených státech měl na New York Film Festivalu. Nesoutěžní filmový festival v New Yorku představuje na začátku podzimu vždy to nejlepší ze světové kinematografie uplynulého roku a je velmi důležitý pro další distribuci v severoamerických kinech. Byl založen v roce 1963 pod záštitou Film Society Lincoln Center a je jedním z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů ve Spojených státech. Hranice se během října v Severní Americe představí také na festivalu v Chicagu a na AFI Fest v Los Angeles. Film se již objevil také na festivalu v Hamptons nebo v kanadském Vancouveru. Asijskou premiéru měl film o uprchlické krizi na polsko-běloruských hranicích v jihokorejském Busanu v sekci nazvané Icon. Z evropských festivalů byl film na konci září uveden ve švýcarském Curychu a míří také do španělského Valladolidu. 

 

 

Celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Filipa Pošivače bude mít asijskou premiéru v Tokyu, jehož mezinárodní filmový festival patří spolu s Busanem a Hong Kongem ke třem nejprestižnějším v této části světa. Film byl také vybrán do hlavní soutěže amsterdamského Cinekid, největšího festivalu určeného dětským filmům na světě. V sekci určené krátkým filmům se na Cinekid představí snímek Jmenuji se Edgar a mám krávu režiséra Filipa Diviaka, a také Deniska umřela režiséra Philippa Kastnera. Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo se účastnil také významného žánrového festivalu ve španělském Sitges, spolu s filmem Bod obnovy režiséra Roberta Hloze. Severoamerickou premiéru si nový český sci-fi thriller odbyl na jiném významném žánrovém festivalu Fantastic Fest v texaském Austinu, který probíhal na konci září. Bod obnovy se představil spolu s Hranicí Agnieszky Holland a dalším oceňovaným snímkem Il Boemo režiséra Petra Václava na již zmíněném festivalu ve Vancouveru. A Bod obnovy byl spolu s filmem Přišla v noci režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara zařazen také na festival ve francouzském Arrasu, Ten letos připravil také velkou retrospektivu českých filmů z přelomu 60. a 70. let, počínaje oscarovými Ostře sledovanými vlaky režiséra Jiřího Menzela. Dalšími filmy v sekci Drôles de tchèques budou Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové, dále pak Kdo chce zabít Jessie? a Pane, vy jste vdova režiséra Václava Vorlíčka, Adéla ještě nevečeřela a Happy End režiséra Oldřicha Lipského. 

 

Festival CinEast v Lucemburku je pořádán od roku 2008 a je zaměřen na filmy ze střední a východní Evropy. Letos hlásí výraznou českou účast, včetně dokumentu Zkouška umění od režisérské dvojice Adéla Komrzý a Tomáš Bojar, animovaného filmu Electra Darii Kashcheevy, celovečerního snímku Úsvit Matěje Chlupáčka. Na festivalu bude uveden i film Světloplachost režisérské dvojice Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík nebo drama Oběť Michala Blaška. Dalšími českými snímky jsou covidový dokument Velké nic od Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové, dokument Východní fronta od Vitalije Manského a Jevhena Titarenka z probíhající války na Ukrajině, Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové, O malých věcech režiséra Denise Šafaříka nebo krátký film Ostrov svobody režiséra Petra Januschky.

 

Na největším a nejstarším festivalu v Africe a na Blízkém východě v egyptské Káhiře se představí film režiséra Alberta Hospodářského Brutální vedro. Festival byl bohužel v tuto chvíli odložen na neurčito s ohledem na konflikt probíhající v nedalekém pásmu Gazy.

 

Na právě zakončeném festivalu DOK Leipzig se v sekci Panorama přestavil film Světloplachost. Snímek na pomezí hraného filmu a dokumentu mapující život dětí a rodin ukrývajících se před válkou v charkovském metru si již odnesl ocenění z festivalů v Benátkách a Varšavě. V sekci určené dětem se pak objevily krátké filmy Ježek Daniely Hýbnerové a Deniska umřela Philippa Kastnera. Na největší světovém festivalu věnovaném dokumentárním snímkům IDFA v Amsterdamu budou k vidění dva snímky s českou účastí. Celovečerní dokument Atirkul v zemi opravdových mužů kyrgyzské režisérky Janyl Jusupjan a krátký dokument Můj otec iránské režisérky Pegah Ahangarani. 

 

Na dalším německém festivalu v Cottbusu bude mít česká kinematografie významné zastoupení. V různých sekcích festivalu, zaměřeného na středo a východoevropské kinematografie, se objeví již zmíněné filmy Bod obnovy, Světloplachost, Brutální vedro a Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Z dalších českých filmů nebo minoritních koprodukcí to budou Stále nestálá režisérky Olgy Chajdas, Vzor režiséra Nejce Gazvody, Ostrov režiséra Rudolfa Havlíka, Počitky režiséra Lukáše Macha, Kyslíková stanice, kterou režíroval Ivan Tymčenko, Útěk režisérky Agnieszky Smoczyńské a Tichá země režisérky Agy Woszczyńské. 

 

Na čínském mezinárodním festivalu v Pingyao byl do hlavní soutěže vybrán nový film režiséra Michala Hogenauera Noční klid. Pro snímek to byla zároveň světová premiéra za účasti režiséra. Na festivalu uváděl s velkým úspěchem již svůj předchozí film Tiché doteky. A konečně na festivalu v indickém Goa se představí film Syndrom nekonečného léta, který čeká světová premiéra o pár dní dříve v Tallinnu, iránského režiséra Kaveh Daneshmanda, který dlouhodobě žije a pracuje v České republice.  


Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
www.fondkinematografie.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi