Nastavení cookies

Martin Baxa se zúčastnil slavnostního koncertu Janáček na start!

05.11.2023 11:40|ministerstvo

V Mahenově divadle v Brně se v sobotu 4. listopadu 2023 uskutečnil koncert Orchestru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně „Janáček na start!“. Součástí zahájení byl podpis memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem kultury a Národním divadlem v Brně a zveřejnění programu  9. ročníku Mezinárodního festivalu Janáček Brno, který se bude odehrávat od 1. do 24. listopadu 2024.

 

Slavnostní zahájení proběhlo za účasti ministra kultury Martina Baxy, který spolu s ředitelem Národního divadla v Brně Martinem Glaserem podepsali, před zahájením prvních tónů, společné memorandum o spolupráci na následující tři roky. Smlouvu o spolupráci se Ministerstvo kultury rozhodlo s Národním divadlem Brno uzavřít zejména z toho důvodu, že mezinárodní operní festival Janáček Brno, který jako první v České republice získal v roce 2018 prestižní cenu The International Opera Awards za nejlepší operní festival roku a udržuje si setrvalou vysokou kvalitu a uměleckou úroveň, mimořádně vhodně naplňuje záměry Státní kulturní politiky na léta 2021 - 2025. 

Operní festival Janáčkovo Brno se za dobu své existence vyprofiloval v jedinečnou akci s velkým mezinárodním ohlasem. Díky své mezinárodní reputaci navázal festival umělecké spolupráce, které v podmínkách České republiky nemají obdoby.  Podepsané memorandum o spolupráci zajistí festivalu finanční stabilitu umožňující dlouhodobé plánování programu festivalu. Po dobu trvání smlouvy podpoří Ministerstvo kultury festival částkou 15 milionů korun. To pořadatelům výrazně pomůže při vyjednávání se zahraničními partnery, jejichž angažmá jsou plánována na léta dopředu. České publikum se tak může i nadále těšit na hosty světového formátu a skvělé hudební zážitky,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.  

Hlavním cílem festivalu je připomenout formou prestižního bienále význam skladatelské osobnosti Leoše Janáčka v místě, kde působil a tvořil více než padesát let. Vzhledem k současné popularitě Janáčkova díla ve světě je třeba do rozvoje a využití tohoto potenciálu maximálně investovat. Brno je město s Leošem Janáčkem neodmyslitelně spojené – to vytváří spolu s festivalem magnet pro návštěvníky a odbornou veřejnost s celosvětovým přesahem. Exkluzivita festivalu spočívá rovněž v prostředí města a kraje spojeného s osobností mistra. Koncerty a inscenace se odehrávají v architektonických skvostech Vily Tugendhat, budovy Národního divadla Brno, Památníku Leoše Janáčka a v dalších atraktivních místech.  

Festivalový program se v ročníku 2024 dotkne hvězdných výšin. Pomyslnou laťku kvality se během krátké doby podařilo zvednout na úroveň, která splňuje parametry prvořadé evropské kulturní události. Jsem velmi rád, že význam festivalu ocení i Ministerstvo kultury ČR, se kterým jsme uzavřeli memorandum o spolupráci, jež nám zajistí předvídatelné financování. Jedině tak bude možno dosaženou úroveň udržet i do budoucna,” vyjádřil se k festivalu Martin Glaser, ředitel NdB.

Během sobotního večera zazněly úryvky z oper Leoše Janáčka v podání skvělé sopranistky Kateřiny Kněžíkové, jejíž interpretaci Káti Kabanové mohlo ocenit i publikum festivalu v Glyndebourne. Spolu s ní vystoupila sólistka Janáčkovy opery NdB Václava Krejčí Housková a mimořádným hostem večera byl barytonista Svatopluk Sem. Orchestr Janáčkovy opery dále v rámci slavnostního večera zahrál rovněž skladby brněnských skladatelů Pavla Haase či Vítězslavy Kaprálové.

 


 
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi