Nastavení cookies

Technické muzeum v Brně uvádí komorní výstavu „Fotografie pod vodou“

09.11.2023 16:27|příspěvkové organizace

Technické muzeum v Brně (TMB) uvádí unikátní výstavu komorního charakteru s názvem „Fotografie pod vodou“, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od 15. listopadu 2023 do 31. března 2024 v budově muzea, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole.

 

Návštěvníci se seznámí s fotografickou technikou pro fotografování a natáčení pod vodou a uvidí řadu fotografií a videí pořízených pod vodou.

Výstava ‚Fotografie pod vodou‘ prezentuje fotografickou techniku – klasické fotoparáty a kamery včetně různých typů vodotěsných pouzder, jak továrně vyráběných, tak i pouzder, jež si zhotovili amatérsky samotní potápěči. Jedná se o exponáty ze sbírek TMB, ale i zapůjčené ze soukromých sbírek,“ uvádí Mgr. Pavel Holman, autor výstavy a současně kurátor TMB v oborech Potápěčská technika a Vária. Návštěvníci uvidí rovněž typ kamery Paillard Bolex, kterou točil například legendární oceánograf a fotograf Jacques-Yves Cousteau či typ fotoaparátu Rolleimarin, jímž pořizoval fotografie známý rakouský průkopník potápění Hans Haas.

Výstava v doprovodných textech přibližuje historii fotografování a filmování pod vodou s důrazem na historii této disciplíny v Československu,“ pokračuje Pavel Holman. „Zájemci o svět pod vodou mohou obdivovat fotografie, ať už volně nafocené nebo zhotovené např. pro soutěžní přehlídky, jako je PAF Tachov nebo Brněnská žába.

Návštěvník výstavy se podívá pod hladinu očima potápěčů-fotografů zachycujích rozmanitou flóru, faunu či podvodní útvary, avšak uvidí i fotografie zobrazující různorodou činnost potápěčů. Většinou se jedná o fotografie pořízené ve Středomoří, ale výstava nabídne i záběry z tuzemských řek a rybníků a z bazénového potápění. Komorní výstava v TMB ‚Fotografie pod vodou‘ představí také videozáběry zachycující expedice našich potápěčů,“ dodává závěrem Pavel Holman.

 


Kontakt:
Mgr. Pavel Holman

autor výstavy „Fotografie pod vodou“, kurátor TMB v oborech Potápečská technika a Vária
T: 778 880 062
E: holman@tmbrno.cz

Milan Nachtigal
autor výstavy, zástupce Společnosti pro historii potápění
E: milannachtigal@seznam.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi