Nastavení cookies

Oslava 150. výročí založení Uměleckoprůmyslového muzea a grandfinále Made by Fire

20.11.2023 17:35|příspěvkové organizace

Oslava 150. výročí založení Uměleckoprůmyslového muzea a grandfinále Made by Fire. Po světové premiéře v Miláně se výstava otevřela v Praze a stala se symbolem nově zpřístupněného Pražského hradu. Nyní se v rozšířené podobě zabydlela doma, v sedmi sálech Moravské galerie v Brně.

V pátek 17. listopadu 2023 vyvrcholí pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla oslavy 150 let Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Návštěvníci se mohou těšit na zahájení nové výstavy Made by Fire, největší přehlídky českého autorského skla, keramiky a porcelánu v novodobé historii, otevření nové části stálé expozice ve Votivním sále s názvem „Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl a novou intervenci v Black Depu s názvem Příběh.

Uměleckoprůmyslové muzeum, tehdejší Moravské průmyslové museum, vzniklo v roce 1873, tedy přesně před sto padesáti lety. Během své existence se stalo centrem rozvoje průmyslového designu na Moravě a předním muzeem Rakouské monarchie. Muzeum patří mezi deset nejstarších institucí tohoto typu na světě. „Nyní Uměleckoprůmyslové muzeum spadá pod Moravskou galerii a s projektem ART DESIGN FASHION se zaměřuje na vztah umění, designu a současné české módy,“ komentuje ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press a dodává: „Ke stopadesátému výročí založení Uměleckoprůmyslového muzea si galerie nadělila nového maskota – je jím Démonek od Kryštofa Kintery. Jedná se o menší verzi Démona růstu, kterého mohou návštěvníci znát ze dvorany budovy. Démonek, jak již vypovídá z jeho jména, bude dětem klást všetečné otázky na téma životního prostředí a udržitelnosti, nabádat je k alotriím a bude mimo jiné prostupovat edukačními programy, jež si pro veřejnost připravilo lektorské oddělení galerie.“Vyvrcholení oslav se uskuteční v pátek 17. listopadu, kdy bude budova otevřena od 10 do 20 hodin. Kromě nové výstavy, stálé expozice a intervence si galerie pro návštěvníky připravila foto-koutek, lázeňské oplatky s ražením Made by Fire, od 16 hodin dětskou vernisáž s ohnivou show, workshopy nejen pro děti a od 18 hodin komentovanou prohlídku výstavy Made by Fire s jejími kurátorkami.

Po premiéře v Miláně a uvedení v rámci festivalu Designblok na Pražském hradě vrcholí výstava českého skla, porcelánu a keramiky Made by Fire v Moravské galerii v Brně, z jejíhož popudu vznikla. Koloběh se uzavírá a konec se stává znovu začátkem. Nečekejte však pouhou reprízu výstavy. Grandfinále Made by Fire nabídne dvojnásobek exponátů na dvojnásobné ploše. „Výstava Made by Fire, kterou připravila Moravská galerie ve spolupráci s festivalem Designblok, je průlomovým okamžikem pro současný český design. Její uvedení v Brně je potom velkým a očekávaným finále celého projektu. Brněnská výstava navíc nabídne řadu novinek a prvků speciálně vyrobených pro Moravskou galerii. Made by Fire je bezpochyby zásadní výstavou českého designu 21. století a já jsem hrdá, že jsme mohli být u jejího zrodu,“ komentuje Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a odborná garantka projektu Made by Fire.

Autoři výstavy Eva Slunečková, Danica Kovářová a Maxim Velčovský vyzdvihli témata, která dosud stála v pozadí. Výstava nabídne zaměření na porcelánové sošky z Duchcova, interaktivní vrhání talířky i obrazárnu s pohyblivými výjevy z historie a zákulisí průmyslové výroby. Návštěvníci se mohou také těšit na sérii tematických fotografií od Hany Knížové a nový symbol výstavy – pulzující srdce českého skla od Anny Jožové. „Máme velkou radost, že jsme brněnskou výstavu mohli rozšířit o instalaci Štěstí od Julie Šiškové Feixové. Návštěvník si v ní vybere, zda porcelánový talířek vymrští do zdi, nebo si ho vezme domů jako suvenýr. Hravou formou se v instalaci ptáme na otázku: je v situaci, kdy se planeta ocitá na prahu ekologické katastrofy, skutečně tak důležité dělit porcelán do jakostí dle jeho kvality? Porcelánová fabrika kvůli tomu ročně vyprodukuje přibližně 350 tun střepů, které zatím neumíme recyklovat. Nenastal čas systém přenastavit? Na Made by Fire je to návštěvník, kdo určí pravidla,” popisuje jednu z novinek kurátorka výstavy Eva Slunečková. Druhá z kurátorek, Danica Kovářová, dále doplňuje: „Sama jsem před lety začala sbírat porcelánové sošky Royal Dux Bohemia ze 60. let – zvířata Jaroslava Ježka, figury Jiřího Černocha či Jitky Forejtové. Omezila jsem se jen na ty s bílou glazurou, ale vznikaly tehdy i různě podbarvované, částečně pozlacované nebo domalovávané varianty. Což můžete na výstavě Made by Fire poznat v nově přidané místnosti věnované duchcovskému porcelánu. Dokonce jsme dostali vzácnou možnost do expozice zapůjčit i originální formy. Přesto se v ní příliš nezaměřujeme na historii. Sledujeme především novodobé parafráze a to, jak se s tradicí figurálního porcelánu vypořádávají současní designéři. Poznejte i vy porcelánové plastiky, které by mohly naši kulturu reprezentovat na EXPO 2025, podobně jako tomu bylo v Bruselu roku 1958.“

Nová stálá expozice „Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl, nacházející se mezi prvním a druhým patrem v tzv. Votivním sále, vznikla přímo pro účely oslav 150. výročí budovy. Atypicky zpracovaná expozice nabídne kromě sond do výstavní a akviziční historie muzea také ukázky písemných listin spojených se založením a provozem instituce, stavební plány nebo historické fotografické pohledy do expozic a výstavních sálů. Výstava je součástí dlouhodobých expozic Moravské galerie. Kurátor expozice Ondřej Chrobák dodává: „Zmapovali jsme pro účel této expozice nejvýznamnější výstavní projekty, které organizovalo nebo hostovalo brněnské muzeum během prvních třech dekád své existence. Návštěva Světové výstavy ve Vídni stála na počátku akvizic sbírkových předmětů. Na druhé straně přehled symbolicky uzavírá výstava ‚Prostřený stůl‘, která je považována za vůbec první institucionální prezentaci secesních produktů Wiener Werkstätte.“

Cestu do nitra Black Depa (otevřeného depozitáře porcelánu a keramiky) podnikla před několika lety skupina studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové pod vedením Milana Pekaře a Terezy Slukové. Cílem jejich mise bylo nejen odkrýt a sepsat příběhy, které jsou spojeny s konkrétními zde uloženými artefakty, ale především výsledky těchto historických rešerší vtělit do nových objektů. V nové intervenci Příběh jsou umístěny vedle svých inspiračních „vzorů“ do prosklených depozitárních boxů, jež pro Moravskou galerii navrhlo studio edit! architects a Maxim Velčovský.

Výstava Made by Fire je součástí oslav výročí 150 let od založení Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerii v Brně (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).

Projekt Made by Fire se koná pod záštitou prezidenta České republiky arm. gen. v. v. Ing. Petra Pavla, M.A. a předsedy vlády České republiky prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M., který o výstavě napsal: „Umění a kvalitní design mám rád a považuji je za důležité pro společnost. Proto jsem neváhal s udělením záštity projektu Made by Fire. Je to výstava, která přináší díla předních českých designérů, a navíc vhodným způsobem přispívá do diskuse o dnešních významech užitého umění. Mám radost, že projekt uspěl na světové úrovni a že se teď přesouvá i domů, do České republiky.“ Dále záštitu nad výstavou převzal ministr kultury České republiky Mgr. Martin Baxa, ministr průmyslu a obchodu České republiky Ing. Jozef Síkela, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich, primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl.

 

Základní informace k výstavě Made by Fire

Adresa: Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně, Husova 14, Brno
Datum konání: 17. 11. 2023 – 31. 8. 2024
Web: moravska-galerie.cz / madebyfire.eu
Instagram: @moravskagalerie
Centrum pro novinářehttps://bit.ly/MadeByFire_PRESS

Pořadatel: Moravská galerie v Brně
Odborná spolupráce: Designblok, Prague International Design Festival
Odborní garanti projektu: Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně; Jana Zielinski, ředitelka Designbloku (Prague International Design Festival); Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku (Prague International Design Festival)
Kurátorky: Danica Kovářová, Eva Slunečková
Koncepce a design výstavy, autorská spolupráce: Maxim Velčovský
Architektura a design výstavy: Vítězslav Danda (edit! architects)
Grafické řešení: Lukáš Kijonka
Hlavní mediální partner: Česká televize
Partner: RPA

Vystavující autoři 

Michal Bačák, Luisa Bělohlávková, Paula Benčaťová, Jakub Berdych Karpelis, Jiří Černický, Tomáš Černý, Studio deFORM (Jakub Pollág a Václav Mlynář), Dechem Studio (Jakub Janďourek a Michaela Tomišková), Markéta Držmíšková & Petr Hák, Eva Eisler, Julie Feixová Šišková, Dominik Forman, Herrmann & Coufal, Hidden Factory (Eva Pelechová a Gabriel Vach), High Temp (Tomáš Bárta), Johana Hnízdilová, Klára Horáčková, Yulin Huang & Lukáš Houdek, Tereza Hrušková, Martina Hudečková, Chiaramonte Marin (Alfred Chiaramonte a Marc Marin), Prokop Chludil, Šárka Ištvánová, Anna Jožová, František Jungvirt, Joo Kawasumi, Sebastian Kitzberger, Boris Klimek, Hana Knížová, Lucie Koldová, Jiří Krejčiřík, Kengo Kuma, Gréta Kušnírová, Vendula Kvíz Radostová, Arik Levy, Zdeněk Lhotský, Live Longer (Adéla Fejtková a Silvie Luběnová), LLEV (Marcel Mochal a Eva Mochalová), Nonna Lorenz, Monika Martykánová, Elis Monsport, Stanislav Müller, Nalejto (Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková), Jakub Nepraš, Lukáš Novák, Óda (Johana Němečková a Barbora Kolerusová), Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček), Ľubomír Ontkonc, P3L1 (Petra Sošťáková a Libor Sošťák), Milan Pekař, Jiří Pelcl, Eva Pelechová, Johan Pertl, Jakub Petr, Dominika Petrtýlová, Daniel Piršč, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Matěj Polách, Tomáš RachUnek, Vojtěch Říha, Lada Semecká, Tereza Sluková, Markéta Spružinová, Tono Stano, Ota Svoboda, Roman Šedina, Jakub Špaček, Markéta Špundová, Barbora Štefánková, Klára Šumová a Veronika Vlková spolu s Janem Šrámkem, Marieta Tedenacová, Antonín Tomášek, Quynh Trang Tran, Tyformy (Pavla Vachunová), David Valner, David Valovič, Vasku & Klug, Veronika Velčovská Jiroušková, Maxim Velčovský, Karolína Vintrová, Henry Wielgus, Studio Wrinkle (Aylin Irfanová a Helena Patelisová), Lenka Záhorková, Zeitgeist (Jakub Pollág), Adam Železný

Za zapůjčení a přípravu exponátů děkujeme

Vystavujícím autorům, společnostem Bomma, Brokis, Český porcelán z Dubí, G. Benedikt Group, Křehký, Lasvit, LUCIS, Moser, Preciosa Lighting, Rückl, Signal Festival, SKLO PETR, Thun 1794 a soukromým sběratelům sbírka Patrika Šimona, sbírka Viktora Máchy a sbírka Maxima Velčovského.

Základní informace k nové stálé expozici „Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl


Adresa: Votivní sál, Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně, Husova 14, Brno
Datum konání: od 17. 11. 2023
Web: moravska-galerie.cz
Kurátor: Ondřej Chrobák

 

Základní informace k výtvarné intervenci Příběh

Adresa: Black Depo, Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně, Husova 14, Brno
Datum konání: od 17. 11. 2023
Web: moravska-galerie.cz
Kurátor: Ondřej Chrobák
Zastoupení autoři: studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Milana Pekaře a Terezy Slukové
 

Moravská galerie v Brně
6 budov | 1 galerie 

www.moravska-galerie.cz
www.fb.com/moravskagalerievbrne
www.instagram.com/moravskagalerie

Kontakt:
Bohdana Slezák Holešová
T:
 +420 724 516 672
E: tisk@moravska-galerie.cz

V případě zájmu o rozhovor s kurátorkami, architekty, organizátory výstavy nebo zastoupenými umělci mě neváhejte kontaktovat.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi