Nastavení cookies

Ministr Baxa se v Plzni zúčastnil oslav ukončení 2. světové války

07.05.2024 09:52|ministerstvo

V pondělí  6. května 2024 se v Plzni u pomníku Díky, Ameriko! uskutečnil pietní akt u příležitosti 79. výročí osvobození západočeské metropole a konce druhé světové války.

 

Ministr kultury Martin Baxa zde společně s představiteli politického a veřejného  života, domácími i zahraničními hosty a obyvateli Plzně uctil památku účastníků plzeňského povstání proti nacistické okupaci, amerických vojáků, kteří osvobodili Plzeň, a všech, kteří položili život v boji za naši svobodu. Osvobození západních a jihozápadních Čech v roce 1945 se odehrávalo zcela v režii americké 3. armády. V jejím čele stál nejslavnější americký generál celé války George Smith Patton. Plzeň se vojáků s bílou hvězdou dočkala 6. května a stala se jedním z posledních míst, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem. 

 

Samotný pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! byl zahájen v 18 hodin. Po zaznění hymny Spojených států amerických a hymny České republiky přivítal hosty primátor města Plzně Roman Zarzycký. Následoval projev předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila, místopředsedy PS PČR Jana Skopečka, ministra kultury Martina Baxy, velvyslance USA v ČR J.E. Bijana Sabeta, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka. Za veterány USA pozdravila Kathleen Lemmons Hoffman  a za belgické veterány  Luc Rensonnet. 

 

Ministr kultury Martin Baxa na úvod svého vystoupení pozdravil všechny přítomné hosty jménem premiéra Petra Fialy a Vlády České republiky. Ve svém projevu poděkoval všem, kteří bojovali v roce 1945 za svobodu českého národa, a připomněl oběti těch, kteří zemřeli, ať už v boji, nebo v koncentračních táborech: „Hrdinství amerických veteránů a dalších spojeneckých vojáků nám v roce 1945 vrátilo naši národní nezávislost a na krátký čas i svobodu. I po 79 letech zůstává aktuální příběh každého z nich. Říká nám, že nás v našem světě spojují společné hodnoty. Právě tyto hodnoty lidskosti, svobody a sounáležitosti tehdy vedly statisíce mladých mužů a žen, aby opustili své pokojné životy a odešli se zbraní v ruce osvobozovat daleké země, o nichž možná nikdy před tím ani neslyšeli. Přesvědčení, že svobodomyslní lidé nesmí váhat s bojem proti potlačování svobody a musí všemožně čelit agresi vůči mírumilovným státům je momentem, který spojuje období druhé světové války s naší dnešní aktuální situací. Historická zkušenost, kterou si dnes připomínáme, patří k důvodům, proč tolik Čechů rozumí tomu, že nyní musíme bezpodmínečně podporovat napadenou Ukrajinu. I to je důvod, proč chci Spojeným státům americkým poděkovat za naše osvobození a znovu na tomto místě říci Díky, Ameriko!“ 

 

 

Slavnosti svobody, které se v Plzni konají už od roku 1990 nabídly několikadenní program, ve kterém nechyběly autentické vojenské historické kempy, tematické kulturní akce i vzpomínková setkání u památníků II. světové války.  V sobotu 4. května navštívil ministr Baxa tradiční rokycanské Oslavy osvobození, které připravilo město společně s Vojenským muzeem v Rokycanech. Se starostou města Rokycany  Tomášem Radou a místostarostou Janem Šaškem zahájili odpolední blok slavností u Památníku spojeneckého vítězství. Atmosféra dní osvobození byla živě připomenuta stavbou barikády a bojovou ukázkou z Květnového povstání za podpory historického letadla Mustang. Závěr rokycanských oslav patřil koncertu orchestru Tremolo ZUŠ Třemošná. Ve druhé světové válce se Rokycany staly významným místem historie. Město bylo osvobozeno Američany, na jeho východním okraji pak probíhala demarkační linie, kde se setkaly Rudá a americká armáda. Dne 9. května 1945 došlo v Rokycanech k zadržení prchajícího říšského ministra pro Protektorát Čechy a Morava Karla Hermanna Franka. Další zastavení v rámci oslav svobody proběhlo v Dýšině, kde ministr Baxa společně s ředitelkou místní mateřské a základní školy Renatou Šilhánkovou a starostou obce Jaroslavem  Egrmajerem položili květiny u sochy gen. Pattona před ZŠ.  V pondělí 6. května uctil ministr Baxa  památku obětí druhé světové války u Památníku padlých v Sušici a položil květiny u Pomníku osvobození v Horažďovicích.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi