Velká Morava a počátky křesťanství a Dvě publikace k Roku české hudby
28.11.2014 17:07|ministerstvo
Moravské zemské muzeum připravuje velkou výstavu „Velká Morava a počátky křesťanství“ a připravilo vydání dvou velmi významných publikací k Roku české hudby, které jsou věnovány Leoši Janáčkovi.
Velká Morava a počátky křesťanství
28. listopadu 2014 – 28. února 2015, Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR a dalšími 35 paměťovými a vědeckými institucemi připravilo unikátní výstavu více než 1200 exponátů tvořených převážně nejcennějšími archeologickými nálezy z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a Polska, z nichž mnohé mají status Národní kulturní památky a nebyly ještě nikdy vystavovány. Mezi nejzajímavější exponáty budou mimo jiné patřit velkomoravské šperky – náušnice, gombíky, náhrdelníky, prsteny, nákončí, ale také soubory vojenské výstroje (meče, ostruhy, sekyry), či vzácné. Výstava bude uvedena postupně v Brně, následně v Praze a Bratislavě. Přiblíží návštěvníkům formování, vrchol a pád Velké Moravy.
Dvě publikace k Roku české hudby
Moravské zemské muzeum vydalo dvě publikace věnované velikánu české hudby Leoši Janáčkovi, jehož archiv uchovává ve svých sbírkách.
První z nich Leoš Janáček a Lidové noviny (autorka Libuše Janáčková) dokumentuje spolupráci umělce s Lidovými novinami, která započala již prvním číslem v roce 1893, poslední příspěvek mu noviny otiskly pár měsíců před jeho smrtí. Lidové noviny byly Janáčkovým nejoblíbenějším periodikem, oceňoval příspěvky románové a básnické, které rozšiřovaly jeho čtenářské obzory
a inspirovaly ho k vlastní tvorbě. Janáček se také osobně znal se zakladatelem LN Adolfem Stránským i řadou redaktorů, z nichž se mnozí stali jeho přáteli. Právě těmto aspektům je kniha věnována. Díky rozsáhlým přílohám se jistě kniha stává zdrojem bohatých a mnohdy zcela nových informací o životě a díle jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století.
Kniha je dvojjazyčná.
Druhou publikací je pozoruhodná kniha pro děti – leporelo s tématem Příhody lišky Bystroušky, která velmi názorně přibližuje dětem stejnojmennou operu a dobové uvedení v Národním divadle Brno. Představuje jednotlivé postavy, které v příběhu vystupují, scénu podle návrhu Eduarda Miléna a přístupnou formou pohádky i obsah jednotlivých jednání. Text a koncept publikace připravil Jiří Zahrádka. Jedná se o vůbec první zpracování opery podobným dětem dostupným způsobem. Kniha vychází v češtině i angličtině.
Moravské zemské muzeum
Soubory ke stažení