Národní muzeum otevřelo novou zahraniční výstavu s názvem První světová válka - prolog k 20. století.
Ta představí návštěvníkům život na frontě i mimo ní v období první světové války, jedné z výchozích a stěžejních etap dějin 20. století. Téměř 450 vystavených předmětů tvoří unikáty z moskevského Státního ústředního muzea novodobých dějin Ruska a v České republice jsou prezentovány vůbec poprvé právě při příležitosti 100. výročí začátku Velké války. Mezi exponáty nechybí klíče od komnat Alexandrovského paláce, kde byla vězněna carská rodina, pouzdro revolveru věznitele Romanovců, model křižníku Aurora nebo předměty spojené s československými legionáři, působícími na území východní fronty a Ruska. Výstava, která je součástí celorepublikového projektu Velká válka, přináší ojedinělý pohled ruských historiků na válečný konflikt, který od základu změnil nejen Rusko, ale celý svět. Výstava je pro návštěvníky otevřena od 27. června do 7. září 2014 v Nové budově Národního muzea.
Výstava První světová válka - prolog k 20. století, kterou Národní muzeum společně se Státním ústředním muzeem novodobých dějin Ruska a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha zahájila v předvečer 100. výročí atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, představuje návštěvníkům období Velké války a události, které jí byly ovlivněné. Jeden z největších válečných konfliktů historie změnil na počátku 20. století politické, společenské a kulturní uspořádání světa.
Výstava prezentuje období první světové války prostřednictvím předmětů ze sbírek Státního ústředního muzea novodobých dějin Ruska v celé šíři – od předmětů každodenní potřeby přes uniformy, modely válečných strojů a zbraní, plakáty či dobové dokumenty a fotografie. Tato přední ruská muzejní instituce se zabývá studiem dějin od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Sbírky muzea tvoří rozsáhlý archiv historických dokumentů a fotografií včetně pozůstalostí významných osobností, zvukový archiv, archiv negativů a historických předmětů, ale také sbírky výtvarného a užitého umění.
První světová válka změnila dějiny světa
Výstava představuje život ruské společnosti v období Velké války. Ukazuje nejenom situaci na poli válečném, kdy reflektuje témata jako např. hrdinství, dobročinnost, sebeobětování, ale i život dobové společnosti, válečné zázemí a zásadní politické zlomy, které se v Rusku odehrály v roce 1917. Revoluční otřesy a tři politické režimy naprosto změnily politickou, ekonomickou, sociální, demografickou, duchovní a kulturní sféru ruské společnosti. Změnilo se její sociální a třídní složení. Velký prostor výstava věnuje i působení československých vojáků v ruské carské armádě a následně v československých legiích, kteří se do válečných i politických událostí na východě významně zapojili.
„Národní muzeum si smutné výročí vypuknutí světové války připomíná nevšední výstavou První světová válka – prolog k 20. století ze sbírek Státního ústředního muzea novodobých dějin Ruska. Válečné události v Rusku v letech 1914 – 1918 ovlivnily vývoj světa nejen ve 20. století, ale ovlivňují ho dodnes, proto bychom o Rusku v první světové válce měli vědět co nejvíce. Zajímavostí je, že na výstavě o válce návštěvník nespatří ani jednu střelnou zbraň. Naším úmyslem nebylo připravit výstavu o nástrojích na zabíjení, ale především o lidech a jejich osudech,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Unikátní exponáty poprvé v České republice
Stejně jako Velká válka je i nová výstava plná kontrastů - představuje tragédii války prostřednictvím budování zajateckých táborů, poprav, používání bojových plynů, ale zaměřuje se i na hrdiny ruské armády a vojenskou techniku, která přispěla k technologickému pokroku na začátku 20. století.
Návštěvníci nahlédnou do polního velitelského stanoviště Ruské imperátorské armády vybaveného válečnými mapami, Morseovým aparátem a telefonem. Prohlédnout si mohou různé druhy ruských uniforem, válečná vyznamenání bojujících stran, chladné zbraně, agitační plakáty, bojové prapory i modely bojové techniky. Lidská tragédie války je pak představena na příkladu hrdinské obrany pevnosti Osovec s proslulým útokem mrtvých, který dokládá rozsah nehumánnosti používání bojových plynů při provádění válečných operací, nebo na vzniku koncentračních táborů. Sanitární vagon s rekonstrukcí pracovního místa vojenského lékaře, originálními pomůckami zdravotní sestry i přenosným zubařským vybavením upozorňuje na téma milosrdenství a dobročinnosti. Každodenní život na frontě pak dokládají dopisy z domova, popelník z pláště granátu, svícen ze součástí pušky nebo polní lahve. Dramatický politický vývoj Ruska na pozadí válečného konfliktu dokládají předměty připomínající převzetí moci bolševiky ve Velké říjnové socialistické revoluci, která odstartovala ničivou občanskou válku mezi rudogvardějci (příznivci bolševiků) a bělogvardějci (příznivci starého režimu).
Mezi největší unikáty výstavy však patří klíče od komnat Alexandrovského paláce v Carském Selu, kde byl poslední ruský car Mikuláš II. Romanov se svou manželkou a dětmi vězněn. Dalším předmětem spojeným s Romanovci je pouzdro revolveru správce Domu zvláštního určení v Jekatěrinburgu J. M. Jurovského, který velel popravě carské rodiny v roce 1918.
Projekt Velká válka připomíná 100. výročí začátku první světové války po celé České republice
Výstava První světová válka - prolog k 20. století je součástí projektu Velká válka, který svými akcemi v různých městech České republiky připomíná 100. výročí zahájení první světové války. Více o projektu na www.velkavalka.cz.
________________________________________
Výstavy z cyklu Národního muzea Smrt:
Výstava První světová válka - prolog k 20. století je součástí výstavního cyklu Smrt. Ten připravilo Národní muzeum pro návštěvníky na sezónu 2014/2015. Jednotlivé výstavy propojí pražské objekty Národního muzea a představí smrt jako společenský fenomén a její vliv v různých aspektech lidského života. Celý cyklus vyvrcholí hlavní výstavou v Nové budově Národního muzea.
Pro členy věrnostního programu Objevujte a sbírejte připravilo Národní muzeum bonus v podobě 50% slevy na návštěvu další výstavy z cyklu Smrt. Více informací naleznete na www.nm.cz.
Smrt kmotřička (České muzeum hudby) - 18. června 2014 – 23. února 2015
První světová válka - prolog k 20. století (Nová budova Národního muzea) - 27. června 2014 – 7. září 2014
Onen svět (Národopisné muzeum – Musaion) - 24. července 2014 – 12. července 2015
Brány slávy a nesmrtelnosti (Lapidárium) - 2. října 2014 – 1. ledna 2015
Rituály smrti (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) - 31. října 2014 – 20. září 2015
Smrt (Nová budova Národního muzea) - 12. prosince 2014 – 25. října 2015
Smrtelné slasti (Nová budova Národního muzea) - 12. prosince 2014 – 10. května 2015
Slavné pohřby (Národní památník na Vítkově) - 24. dubna 2015 – jaro 2016
Více informací k výstavnímu cyklu a jednotlivým výstavám naleznete na www.nm.cz a zpravodajském portálu Národního muzea www.muzeum3000.cz.