Nastavení cookies
Lednicko-valtický areál je už 20 let na seznamu UNESCO
06.12.2016 - novinky.cz

Přesně 20 let uplyne 7. prosince od doby, kdy byl Lednicko-valtický areál zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oblast, která byla v 18. a 19. století rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku, se pokládá za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Nacházejí se zde například zámky Lednice a Valtice nebo jediný český minaret.

Památek se v areálu, který sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Pálava, nachází mnohem více. Jsou to třeba sloupořadí Tři Grácie, před kterým stojí sousoší řeckých bohyň Athény, Artemidy a Afrodity, nebo klasicistní kolonáda na Rajstně. Ta se nachází jen několik málo kilometrů od hranic s Rakouskem. Nejvyhledávanějšími cíli jsou samozřejmě oba zámky, které spojuje více než šest kilometrů dlouhá Bezručova alej.

Historie areálu sahá do 12. století, kdy rod ze Seefeldu položil základy hradu, kolem kterého vznikly Valtice. I počátky zámku Lednice se datují zhruba do doby kolem roku 1220, současná novogotická podoba ovšem pochází až z 19. století.

Nejvíce českých památek zapsaných na seznamu UNESCO se nachází na Vysočině. Jsou to historické jádro Telče, bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči nebo poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

České památky zapsané na seznamu UNESCO Hlavní město Prah aHistorické centrum, zapsáno v roce 1992 Středočeský kraj Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie, zapsáno v roce 1995 Jihočeský kraj Areál vesnice Holašovice, zapsáno v roce 1998 Státní hrad a zámek Český Krumlov, zapsáno v roce 1992 Pardubický kraj Zámek a zámecký areál Litomyšl, zapsáno v roce 1999 Vysočina Historické centrum Telče, zapsáno v roce 1992 Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, zapsáno v roce 1994 Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči, zapsáno v roce 2003 Jihomoravský kraj Vila Tugendhat v Brně, zapsáno v roce 2001 Lednicko-valtický areál, zapsáno v roce 1996 Olomoucký kraj Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci, zapsáno v roce 2000 Zlínský kraj Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zapsáno v roce 1998  Zdroj: UNESCO-Czech

 

 

 

Spojte se s námi