Nastavení cookies
Do muzea a galerie zdarma? Ministr Staněk chce přilákat víc návštěvníků
06.02.2019 - idnes.cz

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD si vytkl ambiciozní cíl. Aby lidé místo do obchodních center či do kin v multiplexech chodili do galerií nebo muzeí. „Nechci nikomu nic direktivně nakazovat, ale z mého pohledu například považuji za správné, aby děti a studenti do 26 let a senioři nad 65 let měli vstup do státních expozic zdarma,“ míní Staněk.

Na tiskové konferenci zmínil projekt národní seniorské karty, která by galerie a muzea otevřela starší generaci za výrazně zvýhodněnou cenu. Tak aby babička či dědeček mohli jít do muzea i se svými vnoučaty. Začít fungovat by to podle něj mohlo od příští sezóny. Fungovala by na podobném principu jako turistické karty v regionech.

„Mým cílem je otevřít kulturní instituce veřejnosti a zvýšit zájem o jejich produkci. Je smutné, že se nám nedaří dostat do galerií mladou generaci,“ řekl ministr kultury ze sociální demokracie.

„Požádal jsem všechny ředitele, aby si probrali svou marketingovou strategii a navrhli řešení,“ uvedl ministr kultury. Jednou z možností může být podle Staňka i vstupné zdarma v určitých dnech nebo pro stálé expozice.

O možnostech volného vstupu do státních galeriích se mluví dlouho, většinou ale jejich vedení upozorňuje na to, že při jejich rozpočtech by jim peníze ze vstupného chyběly. Ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt získal na to, aby mohl do stálých expozic pouštět zdarma mladé lidi, sponzora.

Za velmi rizikové Staněk označil, kdybychom se dostatečně nevěnovali vzdělávání mladých lidí. „Lidé, kteří nemají vztah ke kultuře, nemají vztah ani k demokracii,“ uzavřel ministr kultury Staněk. Ředitelé jednotlivých institucí nyní podle něj zpracovávají své návrhy, které mu předloží. Do Státního fondu kultury peníze ze zdanění hazardu?

Pro rok 2020 bude ministerstvo kultury žádat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti rozpočtu schválenému na letošní rok, který činí 14,8 miliardy korun. V příštím roce by chtělo ministerstvo částku přes 17 miliard korun.

Staněk uvedl, že letos ministerstvo připraví věcný záměr zákona o Státním fondu kultury. Ministr zmínil, že do fondu by mohly směřovat peníze z vyššího zdanění hazardu.

Vyplácení finanční náhrady a příspěvku na podporu činnosti církví by podle ministra mělo zůstat v gesci jeho úřadu. S nápadem převést agendu církví pod ministerstvo financí přišel premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Změna by podle Staňkanikomu nic nepřinesla. „Nemá to žádný efekt, ani nevím, proč ta myšlenka vznikla,“ řekl ministr kultury.

Na opravy kulturních památek by mohly jít peníze ze zdanění finančních náhrad církvím. Sněmovna schválila komunistický návrh na jejich zdanění, což byla podmínka komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Návrh nyní posoudí Senát a čeká se, že zákon skončí u Ústavního soudu.

Spojte se s námi