Nastavení cookies
Česko navrhlo na seznam UNESCO vánoční ozdoby
19.03.2019 - Lidové noviny

Ministr kultury Antonín Staněk včera podepsal nominaci ruční výroby vánočních ozdob z foukaných skleněných perel na zapsání do seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Komise UNESCO o tradičních českých vánočních ozdobách rozhodovala už na podzim, ale zápis na seznam nepřidala.

Nominace bude nyní předána sekretariátu UNESCO k dalšímu řízení, dodal Staněk a popřál nominaci „hodně štěstí na této trnité cestě“.

Vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček vyrábějí v Poniklé na Semilsku už více než sto let. Firma Rautis je dnes jediným výrobcem na světě. Manufaktura zaměstnává pět desítek lidí a funguje na stejném místě od roku 1902. Sklárna nabízí přes 20 000 vzorů, největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy. Unikátní výroba je od roku 2015 na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury.

Česko má zatím v seznamu šest zápisů: slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů, loutkářství a modrotisk. Nominaci tradiční výroby ozdob komise při listopadovém zasedání nepřijala. Ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša tehdy uvedl, že nominace bude na žádost posudkové komise přepracována a předložena příště.

Spojte se s námi