ZLÍN – V Památníku Tomáše Bati ve Zlíně je k vidění maketa letounu Junkers F 13, ve kterém v roce 1932 zahynul Tomáš Baťa. Výroba stála šest milionů korun, řekl serveru Zlin.cz Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínskhého magistrátu.
Maketa dorazila do Zlína ve čtvrtek. „Stroj je v měřítku jedna ku jedné. Oproti originálu je maketa jiná v tom, že nemá motor a interiér pro pasažéry. Výroba stála šest milionů. Město přispělo částkou 2,8 milionu korun, rodina Baťů věnovala 2,6 milionu koru, přes 100 tisíc poslalo švýcarské město Möhlin, kam měl Tomáš Baťa při osudném letu namířeno. Zbytek peněz zajistila u sponzorů Nadace Tomáše Bati,“ uvedl Fabián.
Památník se podařilo obnovit a loni se dočkal otevření, maketa ale vznikla později a dostala se tam až nyní. Náklady na obnovu památníku přesáhly 50 milionů. Ministerstvo kultury pokrylo více než 30 milionů. Přispěly ale také firmy a veřejnost. Sbírka Zlíňané sobě vynesla asi 600 tisíc korun.
V minulých letech sloužil památník jako Dům umění. Nyní se mu ale vrátil vzhled z 30. let minulého století, kdy ho lidé nazývali skleněným krystalem. Tehdy byl jedním ze symbolů Zlína. Jeho plášť tvoří skoro tisíc skleněných tabulí, interiér je v trikolóře. Podlahy jsou červené, vnitřní stěna schodiště modrá, sloupy a stropy bílé.
Před obnovou památníku se mnoho let táhla diskuze architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, protože význam památníku se často srovnával s funcionalistickými skvosty jako brněnská fila Tugendhat nebo pražská Müllerova vila.
Fotogalerie