Český ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes ukončil dvoudenní návštěvu Francie. V Paříži se zúčastnil generální konference UNESCO, jednal se svým francouzským protějškem Franckem Riesterem a dnes se setkal s prezidentem Centra Pompidou Sergem Lasvignem. Oznámila to mluvčí ministerstva kultury.
"S francouzským ministrem kultury jsme mluvili o tom, jak jsou důležité knihovny pro veřejný prostor a o naší účasti na knižním veletrhu Livre Paris v březnu 2020. Jsme si oba vědomi toho, že vzájemná kulturní výměna vede k budování evropského vědomí. I proto jsem ocenil obnovení účasti Francie na (výstavním projektu) Pražské Quadriennale," uvedl Zaorálek podle tiskové zprávy. Ocenil také roli Francouzského institutu v Praze a uvítal iniciativu Francie zaměřenou na posílení ochrany sdíleného kulturního dědictví v Evropě, která vznikla po požáru katedrály Notre-Dame.
Následně se český ministr setkal s ředitelkou Centra světového dědictví UNESCO Mechtildou Rösslerovou. "Hovořili jsme spolu o nedávném úspěchu České republiky, která má po 16 letech dva nové zápisy na seznamu světového dědictví, i o společném postupu při ochraně mimořádných hodnot historického jádra Prahy. Shodli jsme se, že hledáme co nejlepší řešení pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Zmínil jsem se také o roli naší země při ochraně památek v Iráku," uvedl ministr.
Na 40. zasedání Generální konference UNESCO ministr zdůraznil aktivní roli České republiky při ochraně kulturního dědictví, a to především zapojením Národního památkového ústavu při záchraně iráckého kulturního dědictví. Jde o vzdělávací kurzy pro irácké odborníky týkající se restaurování a obnovy nemovitých památek.
S prezidentem muzea Centre Georges Pompidou Sergem Lasvignem dnes Zaorálek diskutoval o vývoji partnerství s Národní galerií. "Řekl jsem dnes prezidentu Lasvignemu, že situace v Národní galerii je stabilizovaná a spolupráce s muzeem tak může úspěšně pokračovat. Dohodli jsme se, že se odborníci z Centre Pompidou a naši lidé z Národní galerie začnou bavit o konkrétní podobě společného projektu," řekl Zaorálek.
Centre Pompidou je kulturním centrem a předním pařížským muzeem současného umění, které vzniklo v 70. letech minulého století na popud tehdejšího francouzského prezidenta George Pompidoua. Muzejní sbírka centra je jednou z nejvýznamnějších svého druhu na světě a obsahuje díla zástupců všech důležitých uměleckých směrů a škol 20. století.