Nastavení cookies
Megalomanský a nepotřebný. Zaorálek ruší projekt Czechiana za půl miliardy
27.02.2020 - Novinky.cz

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve čtvrtek oznámil zrušení IT zakázky na projekt Czechiana za 450 milionů korun. Podle ministra je projekt megalomanský a nepotřebný. Projekt měl předávat informace českých kulturních památek do celoevropského projektu Europeana. Podle ministra však instituce umí předávat potřební informace již nyní.

Projekt připravovaný od roku 2015, na který měla 290 miliony korun přispět i Evropská unie, měl odstartoval letos. Zaorálek jej ale nepodepíše.

Na adresu projektu, který byl podle něj z velké části outsorcován a v poslední době jej administrovala společnost Rowan Legal, ministr řekl, že jej nikdo nepotřebuje a ani zainteresované instituce nejsou s to najít jeho smysl, nebo jej vůbec nechtějí.

„Sečetly se všechny mé pochyby, které jsem o projektu měl,” dodal ministr, podle něhož jsou peníze na digitalizaci potřeba jinde. Zmínil například uchovávání a systemizace digitálních zdrojů.

„Celá ta věc tady byla spravována velmi podivným způsobem,” dodal ministr s tím, že bude následovat audit veškerých IT projektů.

Spojte se s námi