Nastavení cookies
"Za práci v kultuře se nemá trestat." Herman přislíbil nárůst platů
03.07.2016 - ct24.cz
Minimálně sedmiprocentní zvýšení platu mohou očekávat státní zaměstnanci v kultuře pro příští rok. Přislíbil to ministr kultury Daniel Herman v Otázkách Václava Moravce. Zajištění financí na platy označil za svou největší prioritu.

Herman si prý uvědomuje, že příspěvkové organizace ministerstva kultury jsou stále podfinancované a na srdci mu leží platová stabilizace resortu. Jedná o ní s ministerstvem financí. Na potřebě zvýšit platy zaměstnanců v kultuře o deset procent se členové tripartity shodli.

"V tuto chvíli mohu garantovat, že zatím jsme domluveni na navýšení o sedm procent a ještě jednáme zhruba o čtvrt miliardě, abychom se dostali na deset procent," upřesnil Herman, jak jsou vyjednávání daleko.

Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním zvýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má vysokoškolské vzdělání. Podle odborů jsou v některých organizacích platy tak nízké, že lidé by na základě jejich výše měli nárok na sociální dávky.


"Velmi mi záleží na tom, aby lidé, kteří pracují v kultuře, jak v živé, tak v zaměřující se spíše na památkovou péči, nebyli trestáni za to, že pro kulturu této země pracují."

Daniel Herman
ministr kultury

Polepšit by si měl i rozpočet ministerstva kultury. Ministr Herman dnes řekl, že je přesvědčený o tom, že se rozpočet resortu přehoupne přes 12 miliard korun, což bude nejvíce v historii. Podle výsledku dosavadních jednání má na ministerstvo kultury příští rok putovat 11,84 miliard korun, což je 0,91 celkových rozpočtových výdajů státního rozpočtu.

 
Spojte se s námi