Nastavení cookies
Šéfem Moravského zemského muzea se stal Jiří Mitáček. Slibuje zklidnění atmosféry
08.07.2016 - čt24.cz
Novým ředitelem Moravského zemského muzea v Brně se stal Jiří Mitáček. Do funkce ho jmenoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Mitáček muzeum dočasně vedl od dubna, kdy ministr kultury z funkce nečekaně odvolal ředitele Martina Reissnera kvůli ztrátě důvěry.

Jiří Mitáček podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové nejlépe obstál ve dvoukolovém výběrovém řízení v konkurenci dalších pěti uchazečů.

"Novému řediteli přeji mnoho sil. Jsem přesvědčen, že pod jeho vedením se bude tak významná paměťová instituce, jakou bezesporu Moravské zemské muzeum je, dynamicky rozvíjet a vzkvétat."

Daniel Herman (KDU-ČSL), ministr kultury

Jiří Mitáček v muzeu pracuje od roku 1998. Deset let působil jako vedoucí Historického oddělení, v posledních letech jako ředitel Historického muzea a náměstek generálního ředitele pro odbornou činnost. Jako historik se zaměřuje například na řád johanitů, Jednotu bratrskou a proměny hraničního prostoru východní Moravy ve středověku.

"Velmi si vážím důvěry a jsem rád, že komise vydala doporučení ministrovi a ten mě jmenoval do funkce generálního ředitele. Rád bych navázal na dobré projekty, které se v posledních letech uskutečnily. Chystáme výstavbu nového depozitáře, nové expozice a v příštím roce řadu akcí k našemu dvoustému výročí," řekl Mitáček.

Zapracovat chce především na zlepšení atmosféry v muzeu. "V posledních letech tady byla někdy tíživá, a to chci změnit. Muzeum má velmi kvalitní personální obsazení, a to především v odborných odděleních. Chci, aby se tady lidem dobře pracovalo. Médii prošly i některé kauzy spojené s muzeem, a proto chci obraz muzea zlepšit," dodal nový ředitel.

Pod vedením bývalého ředitele Martina Reissnera se muzeu podařilo například vybudovat expozici Mendelianum věnovanou genetické vědě a získat rozsáhlé fondy spojené s významnými osobnostmi literárního života, například Jiřím Grušou, Janem Trefulkou a Otou Filipem. Ministr kultury v polovině dubna Reissnera odvolal z funkce, zdůvodnil to ztrátou důvěry. Reissner čelil kritice některých kapacit z oboru. Loni například propustil uznávanou antropoložku Martinu Galetovou, která pro muzeum získala dvoumilionový grant. Stěžoval si i bývalý náměstek Václav Martínek, kterého ředitel odvolal bez vysvětlení.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a zároveň druhá nejstarší muzejní instituce v Česku, jeho kořeny sahají do roku 1817. Ve svých sbírkách uchovává přes šest milionů předmětů. Spravuje Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr a Palác šlechtičen v Brně a další nemovitosti na Moravě.

 
Spojte se s námi